Associated Press: İmamoğlu ve Kurum… Kürt seçmen kimi tercih edecek?

Associated Press: İmamoğlu ve Kurum… Kürt seçmen kimi tercih edecek?

PeyamaKurd - Seçimlere geri sayım devam ederken ABD'nin önde gelen haber ajanslarından Associated Press, 31 Mart'ta yapılacak seçimlerle ilgili bir analiz yayınladı.

Haberde, bu pazar günü milyonlarca vatandaşın sandığa gideceği ve belediye başkanı ve yerel yönetim için oy vereceği belirtilirken, "Bu seçim yıllar önce kritik şehirleri kaybeden AK Parti'nin lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın popülaritesini ölçecek. Erdoğan'ın partisinin zafer kazanması Türkiye'nin liderinin mevcut görev süresinin sınırlarını artırmanın önünü açacak anayasal değişikliği gündeme getirebilir" denildi. 

Muhalefet bloğunda ise kritik şehirlerdeki belediyelerin elde tutulmasının geçen yıl yapılan seçimlerden sonra morali bozulan muhalefeti canlandırabileceği de belirtildi.

Analizde, "Özellikle İstanbul'un kaybedilmesi, siyasi kariyerine 1994 yılında yaklaşık 16 milyonluk metropolün belediye başkanı olarak başlayan Erdoğan için büyük bir darbe oldu. Erdoğan, 47 yaşındaki eski şehircilik ve çevre bakanı Murat Kurum'u, CHP’nin popüler siyasetçilerinden Ekrem İmamoğlu'na karşı aday gösterdi. İmamoğlu, Erdoğan'a meydan okuyacak olası bir cumhurbaşkanı adayı olarak lanse ediliyor" denildi.

Fakat muhalefetin geçen seçimlerin aksine daha dağınık olduğu belirtilirken Yeniden Refah Partisi'nin ise AKP'den oy almasının beklendiği aktarıldı.

"Erdoğan, Cumhurbaşkanlığının avantajını kullanıyor"

Haberde, "Yirmi yılı aşkın bir süredir önce başbakan sonra da cumhurbaşkanı olarak iktidarda olan Erdoğan, hiçbir şeyi şansa bırakmayarak ülke çapında seçim mitingleri düzenliyor ve belediye başkanlığı için yarışan adaylar adına kampanya yürütüyor" denilirken, "Analistler, Erdoğan ve müttefiklerinin şu anda parlamentoda yeni bir anayasa yapmak için yeterli sandalyeye sahip olmadığını, ancak yeni bir seçim zaferinin bazı muhafazakar muhalefet milletvekillerini taraf değiştirmeye yöneltebileceğini söylüyor" yorumuna da yer verildi.

Erdoğan'ın yerel seçim yarışı sürecinde yaptığı "son seçimim" açıklamasının da bir strateji olduğuna dair yorumlara yer verilirken, "Ankara ve İstanbul'u Erdoğan'ın partisine kaybetmeleri, Yavaş ve İmamoğlu'nun cumhurbaşkanlığı hayallerini bitirebilir" denildi. 

ABD merkezli ajansın haberinde, "Önceki seçimlerde olduğu gibi Erdoğan, cumhurbaşkanı olmanın avantajlarını kullanıyor ve kampanya yürütürken sık sık devlet kaynaklarından yararlanıyor. Kampanya süresince Erdoğan, seçmenlere devlet hizmetlerinden faydalanmak istiyorlarsa iktidar partisi destekli adayları desteklemeleri yönünde üstü kapalı uyarılarda bulundu. Hükümetinin yüksek enflasyonu kontrol altına alma çabalarına rağmen, hane halkını biraz olsun rahatlatmak için asgari ücreti yüzde 49 oranında artırdı" ifadesi de kullanıldı.

Kürt seçmen kime oy verecek?

Öte yandan İstanbul'daki seçmenlerin yaklaşık yüzde 10'unu Kürt seçmenlerin oluşturduğu hatırlatılırken onların oylarının belediye başkanlığı yarışında belirleyici olabileceğine vurgu yapıldı.

DEM Parti'nin 2019 yılındaki yerel seçimlerde İmamoğlu'nu desteklediği belirtilirken bu seçimlerde ise kendi adaylarını çıkarmasına dikkat çekildi.

Fakat DEM Parti'nin adaylarının öne çıkmadığına dikkat çekilirken bunun da İmamoğlu'na destek için kasıtlı olabileceği kaydedildi.