Moskova Borsası: Dolar ve Euro cinsinden işlemleri durdurduk!

Moskova Borsası: Dolar ve Euro cinsinden işlemleri durdurduk!

PeyamaKurd - Moskova Borsası, ABD'nin yaptırımlarından ötürü 13 Haziran'dan (bugün) itibaren dolar ve euro cinsinden yapılan işlemlerin sonlandırılacağını açıklandı.

Moskova Borsası'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin borsaya yönelik çeşitli kısıtlama kararları aldığı belirtildi. Söz konusu kısıtlamalar nedeniyle borsanın işleyişinde değişiklikler yapılacağı bilgisine yer verilen açıklamada, 13 Haziran'dan itibaren dolar ve euro cinsinden yapılan işlemlerin sonlandırılacağı ifade edildi.

Söz konusu açıklamada, Moskova Borsası'nın, piyasada dalgalanmaların artması halinde işlemlerin kesintisiz yapılabilmesi için gerekli tüm araçlara sahip olduğu vurgulandı. 

Rusya Merkez Bankası'ndan da konuya dair yapılan açıklamada, dolar ve avro kurunun belirlenmesi için banka raporlarının ve dijital platformlardan gelen bilgilerin kullanılacağı kaydedildi.

ABD Hazine Bakanlığı, Moskova Borsası'nı yaptırım listesine almıştı. Rus yetkililer ise, ABD'nin uyguladığı tüm yaptırımların yasa dışı olduğunu belirtiyor.