"NATO’nun savunma harcamaları yükseltilecek"

"NATO’nun savunma harcamaları yükseltilecek"

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak üyelerinin savunmaya Gayri Safi Yurtiçi Hasılalarının (GSYH) yüzde 2’sinden daha fazlasını harcaması gerektiğini kaydederek, “Daha fazlasını yapacağız.” dedi.

NATO Zirvesi için Washington’da bulunan Stoltenberg, “Savunma Endüstri Forumu”nda konuştu.

Tarihin en başarılı ittifakının 75. yıl dönümünü kutladığını belirten Stoltenberg, zirve kapsamında NATO’nun geleceğine dair önemli kararlar alacaklarını vurguladı.

Stoltenberg, Ukrayna’ya desteğe, ortaklıkların güçlendirilmesine ve NATO’nun temel görevi olan savunma ve caydırıcılığa dair adımlar atacaklarına işaret ederek, “NATO’nun temel amacı savaşı engellemek ve caydırıcı gücüyle barışı muhafaza etmek" ifadesini kullandı.

NATO’nun 75 yıldır ittifak üyelerine saldırıyı engelleyerek bu konuda başarılı olduğunu aktaran Stoltenberg, “Güçlü savunma endüstrisi olmadan, güçlü savunma sağlamak mümkün değil" diye belirtti.

Stoltenberg, savunma endüstrisi yetkililerine seslenerek, “Biz size bağımlıyız çünkü ihtiyacımız olan kabiliyetler, silahlar ve sistemleri üretiyorsunuz. Ancak iyi haber şu ki, siz de bize bağımlısınız çünkü sizin müşteriniz de biziz" dedi.

NATO üyelerinin savunma harcamalarını artırma konusunda mutabık olduğunu kaydeden Stoltenberg, 10 yıl önce GSYH’nin yüzde 2’sinin savunmaya harcanmasına karar verildiğini anımsattı.

Stoltenberg, “Artık yüzde 2’nin asgari hedef olduğunu ve daha fazlasını harcamamız gerektiğini biliyoruz. Daha fazlasını yapacağız" ifadesini kullandı.

Tüm NATO müttefiklerinin “yeni bir endüstriyel savunma” taahhüdüne imza atacağını kaydeden Stoltenberg, bunun Avrupa ve Kuzey Amerika genelinde endüstriyi daha güçlü hale getireceğini aktardı.