"Demirtaş serbest bırakılmalı"

"Demirtaş serbest bırakılmalı"

PeyamaKurd - CHP'li Oğuz Kaan Salıcı, yarın görülecek Kobani duruşmasında Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, yarın görülecek Kobani davası öncesinde sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Salıcı açıklamasında, yarınki duruşmada eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiğine dikkat çekti

Salıcı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Akıl var, izan var: Normal bir ülkede, yargılanan birisinin beraat etme ihtimali ile müebbet ceza alma ihtimali EŞİT OLAMAZ. Türkiye’deki siyasi davaların kaderi ise tam olarak budur.

Bir hukuk devletinde;

1. Siyasi atmosfer, yargıçların kararlarını etkilemez.
;2. Yargı siyasi hesaplaşmaların parçası olmaz.
3. Adil yargılanma, ifade hürriyeti gibi insan hakları korunur. 4. Uluslararası hukukun kararlarına uyulur.

Yarın görülecek Kobani Davası siyasi bir yargılama örneğidir. Yargılananlar hakkında kendimize ait fikirlerimiz, farklı kanaatlerimiz, Kürt meselesine dair birbirine zıt yaklaşımlarımız olabilir. Bunlar doğaldır. Hukuksuzluk yapmaya ise kimsenin hakkı yoktur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının gözetilmesi ve yargının siyasi hesaplaşmalara alet edilmemesi adına vicdani kanaatim Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması yönündedir. Hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü mücadelemiz siyasi rekabetin çok ötesinde olmalıdır."