BM: Kıtlık Gazze’nin tamamına yayıldı

BM: Kıtlık Gazze’nin tamamına yayıldı

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM), Gazze'de son zamanlarda açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle artan çocuk ölümlerinin, "kıtlığın Gazze Şeridi'nin tamamına yayıldığı konusunda şüphe bırakmadığını" kaydetti.

BM raportörleri, Gazze'de yaşanan kıtlığa  dair ortak açıklama yaptı.

Deyr el-Belah kentindeki El Aksa Hastanesinde 30 Mayıs'ta 6 aylık bir bebeğin, 1 Haziran'da 13 yaşında bir çocuğun, Han Yunus'ta yerinden edilen Filistinlilerin kaldığı çadırda da 3 Haziran'da 9 aylık bir bebeğin yetersiz beslenme ve gerekli sağlık hizmetlerinin sağlanamaması nedeniyle öldüğü anımsatılan açıklamada, bu ölümlerin, kıtlığın "Gazze'nin kuzeyinden merkezine ve güneyine yayıldığı konusunda şüphe bırakmadığı" kaydedildi.

Raportörler, İsrail’in aç bırakma uygulamasının, Gazze'nin tamamının kıtlığa sürüklenmesiyle sonuçlandığına vurgu yaptı.

Uluslararası toplumu Gazze'ye insani yardımların eriştirilmesini öncelemeye, İsrail ablukasını sonlandırmaya ve ateşkesi tesis etmeye çağıran raportörler, 7 Ekim'den bu yana çoğunluğu çocuk 34 Filistinlinin yetersiz beslenmeden öldüğünü aktardı.