AB'den "Ukrayna" açıklaması

AB'den "Ukrayna" açıklaması

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’nın gerekli tüm adımları yerine getirdiğini belirterek haziran sonuna kadar AB’ye katılım müzakerelerinin fiilen başlaması gerektiğini aktardı.

Von der Leyen, Almanya’nın başkenti Berlin’de katıldığı Ukrayna İyileştirme Konferansı’nda yaptığı konuşmada “Harkiv, Avrupa’dır. Ukrayna, Avrupa’dır. Birliğimiz sizin evinizdir" diye belirtti.

Ukrayna’nın belirlenen tüm adımları yerine getirdiğini belirten von der Leyen, “İşte bu nedenle AB’nin bu ayın sonuna kadar Ukrayna ile katılım müzakerelerine başlaması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Von der Leyen, AB’nin Ukrayna’ya desteğinin devam edeceğini vurgulayarak, dondurulan Rus varlık ve rezervlerinden sağlanan gelirlerden elde edilen yaklaşık 1,5 milyar avronun temmuz ayında Ukrayna için kullanılacağını aktardı.

Söz konusu miktarın yüzde 90’ının savunmaya, yüzde 10’unun da yeniden inşaya harcanacağını bildiren von der Leyen, İtalya’da düzenlenecek G7 Zirvesi’nde Ukrayna’nın dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirlerden nasıl daha fazla yararlanabileceği konusunun tartışılacağını aktardı.