image

PeyamaKurd - Türkiye'den teklif alan 14 yaşındaki Ahmed Osman İsviçre’nin Basel Kulübü’nde forma giyiyor.

Futbolda yıldızı parlayan Rojavalı Osman’a Beşiktaş’tan da teklif gelmesine rağmen, bu teklifi kabul etmedi. Rojava’nın Tırbespi kentinde dünyaya gelen Ahmed Osman, 2014’te ailesi ile birlikte İsviçre’ye sığındı.

Rojavalı Osman, futbola olan merakı nedeniyle ülkenin en önemli takımlarından biri olan Basel Futbol Kulübü altyapısına girmeyi başardı ve 11 Aralık 2019 yılında Basel ile resmi sözleşme imzaladı. 

Avrupa'da oynamayı hayal eden Osman, antrenmanlardaki disiplini ve karşılaşmalarda gösterdiği başarılı performansı ile şimdiden Avrupa’nın dev kulüplerinin radarına girdi.

Osman, ilerde milli takıma seçilirse eğer Suriye değil İsviçre milli takımını tercih edeceğini belirterek, “Birgün Liverpool’un kalesini korumak istiyorum” açıklamasında bulundu.

Şimdiye kadar birçok kulübün kendisine teklifte bulunduğunu da belirten Ahmed Osman, “Türkiye’den de teklifler geldi. Mesela Beşiktaş teklifte bulundu ama kabul etmedim. Çünkü Kürt'üm ve ayrıca Avrupa’da kariyer yapmak istiyorum” ifadesini kullandı.

Ayrıca açıklamasında oğlunun başarılı olmak için çok çalıştığını belirten Baba Osman Tırbespi ise, “Oğlumun 21 numaralı formayı gittiği her yerde başarı ile terletmesini istiyorum. 21 numarayı ise bizim için 21 Mart Newroz günü olduğu için tercih ediyorum" dedi.