image

PeyamaKurd - Pandemi gölgesinde yapılan bu yıl ki Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi'nin, ülkenin önemli noktalarını ziyaret etmek için Olimpiyat Köyü’nden ayrılan Gürcü judocuları Yaz Oyunları'ndan çıkarma kararı aldığını bildirdi.

Konuya dair Alman haber ajansı DPA’da yer alan habere göre, Japonya merkezli Kyodo haber ajansı bugün (Cumartesi), Gürcistan Olimpiyat Komitesi sözcüsünden aktardığı bilgiye göre oyuncular koronavirüs salgınıyla mücadele protokolünü ihlal ettikleri için diskalifiye edildi.

Oyuncular sınır dışı edilecek!

Yaşanan durum sonrası bugün açıklamada bulunan Tokyo 2020 Olimpiyatları Organizasyon Komitesi yetkilileri, kentin önemli yapılarını ziyaret etmek için bölgeden ayrılarak koronavirüsle mücadele çerçevesinde alınan katı önlemleri ihlal ettiği gerekçesiyle Olimpiyat Köyü'nde kalan bir konuğu sınır dışı etmeye karar verdiklerini bildirdi.

Olimpiyat köyünde bir ilk yaşandı

Olimpiyat Köyü’nde kalan konuğun akreditasyonunun geri çekildiğini ifade eden Komite Sözcüsü Masa Takaya, söz konusu kişinin kimliğini paylaşmadı.

Alınan bu kararla birlikte ilk kez Olimpiyat Köyünden bir konuk, Kovid-19 pandemisi nedeniyle hareket kısıtlamaları da dahil olmak üzere organizasyon kurallarını ihlal ettiği için uzaklaştırıldı.

"Akreditasyon geri çekildi"

Duruma ilişkin basın açıklaması düzenleyen Takaya, "Kentin simge yapılarını ziyaret etmek için Olimpiyat Köyü'nden ayrılmak kabul edilecek bir durum değil. Bu nedenle akreditasyon geri çekildi. Daha fazla bilgi veremem. Karar dün alındı” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Komite yetkilisi açıklamasında, bu kişinin sporculardan olup olmadığı sorulduğunda ise, "Olimpiyatlarla ilgili bir kişi olduğunu söyleyemem" ifadesini kullandı.