image

PeyamaKurd - Tokyo olimpiyalarına sayılı günler kala Japonya yönetiminden pandemi nedeniyle OHAL kararı çıktı.

Açıklamada bulunan Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında başkent Tokyo dahil 4 bölgede olağanüstü hal (OHAL) uygulanacağını ifade etti.

Basın açıklamasında salgın süreci ile ilgili kararlara değinen Japonya Başbakanı Suga, Kovid-19 vakalarının artış trendini koruduğu Tokyo metoropolü ile Osaka, Kyoto ve Hyogo eyaletlerinde OHAL şartlarının uygulanacağını duyurdu.

4 bölgenin valiliklerine tedbirleri arttırma çağrısı

Söz konusu konuyla ilgili alınan kararın hükümete bağlı Kovid-19 Danışman Heyeti'nin tavsiyesi sonrası aldığını dile getiren Japon Başbakanı, 4 bölgenin valisine tedbirleri artırmaları istedi.

Ayrıca basın açıklamasında 29 Nisan-5 Mayıs dönemindeki "Oogon Şuukan" (Altın Hafta) tatil periyoduna işaret eden Başbakan Suga, "Halk tatildeyken virüsün yayılmasına karşı odaklanmış şekilde kuvvetli önlemler almalıyız" sözlerine yer verdi.

Tokyo Olimpiyatları pandemi nedeniyle geçen yıl ertelenmişti. Bu karar sonrası Japon yönetimi 23 Temmuz'da başlaması planlanan oyunların bir daha ertelenmeyeceğini duyurmuştu.