image

PeyamaKurd - İsveç 2’inci Ligi’nden bir alt lige düşen Kürt takımı Dalkurd’un isim, forma rengi ve logo değişikliğine gideceği açıklandı.

Dalkurd Spor Kulübü'nün adı, logosu ve renklerinin değiştirileceği haberi Dalkurd’un resmi sitesi tarafından yapılan açıklama ile duyuruldu.

Yapılan açıklamada, takımın Bratî FC (Kardeşlik) adıyla yeni bir kimlik, amblem, renkler ve yeni futbolcularla reforma giderek, saygın bir futbol akademisi kuracakları kaydedildi.

Yönetim kurulunda da değişikliklere gidileceği kaydedilen açıklamada, yeni sezonda futbol sahalarında güzel sonuçlar almak ve bir üst lige yükselmek için başarılı olabilecek planlara ve iyi bir ekibe sahip oldukları belirtildi.

“Dalkurd’un ismi ‘Brati FC’ olarak değiştirilecek”

Bu değişikliklerle beraber Dalkurd’un ismi Brati FC olarak değiştirileceği açıklandı.

Öte yandan K24’ün Dalkurd yönetiminden edindiği bilgiye göre, takımın armasındaki Kürdistan bayrağı da çıkartılacak.

“Kürdistan bayrağı ve renkler Arap ve Türklerin tepkisini çekiyor”

Öte yandan Dalkurd’un isim değişikliğine gitmesinin sebebi, takımın armasındaki Kürdistan bayrağı ve yeşil, sarı, kırmızı renklerden oluşmasından dolayı Araplarla Türklerin gösterdiği tepki olduğu açıklandı.

Dalkurd’un ekonomik sebeplerden dolayı böyle bir hamle yaptığına vurgu yapılan haberde, Dalkurd'un eski yönetimin 23 Şubat’ta gerçekleşecek kongrede isim ve logo değişikliğine karşı çıkacağı duyuruldu.

Dalkurd yönetiminde yer alan Aram Can Doğan ise, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda takımın adının değiştirilmesine tepki gösterdi.

Can Doğan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Dalkurd, İsveç tarihinde olduğu kadar Kürt tarihinde de birçok ilklere imza attı. Dalkurd bir İsveç spor kulübü olduğu kadar aynı zamanda bir Kürt spor kulübüdür. Hiç şüphe yok ki Dalkurd siyaset üstü olduğu kadar, aynı zamanda diaspora Kürtlerinin bu güne kadar oluşturduğu en nadide kurumdur.”

Kürt futbolseverler de sosyal medyadan, Dalkurd’un logosunda Kürdistan bayrağının çıkarılacak olmasına tepki gösterdi.