image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci devam ederken Nottingham Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı yeni araştırmada thapsigargin adı verilen ilacın, KOVID-19 başta olmak üzere çeşitli virüslere karşı etkili bir antiviral ilaç olduğu kanıtladı.

Etkili olan ilaç ile ilgili Viruses dergisinde yayınlanan çalışmada, söz konusu ilacın koronavirüs, RSV, influenza A ve soğuk algınlığı gibi viral hastalıklarda hayli etkili olduğu anlatılıyor. Akut solunum virüsü enfeksiyonları farklı virüsler tarafından oluşsa da, klinik olarak ilk görünümleri benzer olabiliyor.

Bu kapsamda etkili geniş spektrumlu bir ilaç, tek seferde farklı virüs tiplerini hedefleyerek klinik kontrolü iyileştirebilir. Eğer bu antiviral ilacın gerçekten potansiyeli varsa, toplum sağlığı, aktif infeksiyon ve yayılmayı kontrol etmede kolaylık sağlayabilir.

"KOVID-19 dahil 3 temel insan solunum yollarına etkili"

Yapılan çalışma, Prof. Kin-Chow Chang ve Nottingham Üniversitesi’ndeki (Veteriner Bilimleri, Biyobilimler, Eczacılık, Tıp ve Kimya Okulları) uzmanlar ve Hayvan ve Bitki Sağlığı Ajansı’ndaki (APHA) ve Çin Tarım Üniversitesi ve Pirbright Enstitüsü tarafından yürütülen ortak bir proje olarak biliniyor.

Başarılı olduğu belirtilen çalışmada, araştırmacılar bitkilerden elde edilen bir antiviral ilacın, küçük dozlarda kullanıldığında geniş spektrumlu ve konak merkezli doğal antiviral tepki yaratarak, KOVID-19 dahil 3 temel insan solunum yolları virüsüne oldukça etkili olduğu kaydedildi.

Araştırmalarda hücre kültürü ve hayvan çalışmalarında thapsigargininin umut vadeden bir antiviral olduğuna dair anahtar özellikler ise aşağıdaki gibidir: Viral enfeksiyon öncesi veya enfeksiyon sırasında kullanıldığı etkilidir.

Buna göre, alındıktan sadece 30 dakika sonra virüsün kendini kopyalamasını en az 48 saatliğine engelleyebilme. Asidik pH’ı stabil olduğundan oral yolla yutulabilir yani enjeksiyon veya hastaneye gitmeye gerek yoktur.

"Tek virüs enfeksiyonu gibi etki gösteriyor"

Sonuçlara göre, virüs direncini arttırmaz Mevcut antiviral seçeneklerden yüzlerce kat etkilidir Koronavirüs ve influenza A virüsünün birleşmiş enfeksiyonuna tek virüs enfeksiyonu gibi etki gösterir. Antiviral olarak güvenlidir.

İlaç üzerinden araştırmalar yapan Prof. Chang şu ifadelere yer verdi:

“Bu antivirale ve KOVID-19 gibi virüsler üzerindeki etkisine dair araştırmamız henüz ilk safhasında olsa da, elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Mevcut pandemide aktif enfeksiyonu engellemek için aşılar kullanılsa da, tedavi için halen etkili antivirallere ihtiyaç duyuluyor.

Gelecekteki pandemilerin hayvan kökenli olabileceği düşünülürse, insan zoonoz (hayvandan insana) ve ters insan zoonozunun(insandan hayvana) yayılma düşünüldüğünde, thapsigargin gibi antiviraller, antiviral enfeksiyonların kontrolü ve tedavisinde önemli rol oynayabilir.”