image

PeyamaKurd - Kış aylarında sıkça hastalanmamak ve evde kendimizi doğal yollarla tedavi etmek istiyorsak doğa bize bu konuda çok yardımcı olacaktır. Uzmanlar antibiyotiklerin doktor kontrolü olmadan tüketilmesinin son derece sakıncalı olduğunu belirtiyo. Fakat doğal antibiyotik etkisi mucizevi besinleri ise bol bol tüketebilirsiniz diyorlar.

***

Sarımsak, soğan: Binlerce yıldır birçok tıbbi amaçla kullanılan sarımsağın bakteri, mantar ve virüsleri yok etme kapasitesi 19. Yüzyılda Louis Pasteur'ün araştırmalarıyla da doğrulanmış.

Kefir: Kefir, mikropların kol gezdiği bugünlerde vücut direncini artırmada birebir. Son yıllarda yapılan tüm çalışmalar, düzenli tüketildiğinde kefirin üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu ortaya koymuş durumda. 

Ispanak: Bağışıklık sisteminin muteşem besinlerinden biri olan ıspanakta A,B,C ve E vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, quarcetin hepsi bir arada yer alıyor. 

Nar: Özellikle kış aylarında artan gribal enfeksiyonlara karşı koruyan nar kalp ve damar dostu bir meyve. 1 nar günlük almamız gereken C vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılamaktadır. 

Kırmızı biber: Kırmızıbiber C vitamini ve potasyumdan zengin bir besin. İçerisinde bolca bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken potasyum kalp krizi riskini azaltıyor.

Brokoli: Brokoli, içerdiği sulforan maddesi sayesinde antioksidan aktivite göstererek bağışıklığı destekler