image

PeyamaKurd - Varis gün içinde fazla ayakta kalan kişilerde ya da fazla kilolu kişilerde görülebilmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen varis en sık görülen damar hastalıkları arasında. Bu sebeple varis belirtileri de en sık sorulan sorular arasında yer alıyor. Uzmanlar varis hakkında bazı temel bilgiler veriyor.

Varis tedavi edilmediği takdirde sıradanlaşan varis, şişlik, ağrı, gece kramplarının yanı sıra önemli bir görüntü bozukluğuna neden olmaktadır. Damarlarda meydana gelen tıkanıklıklar ağrıların şiddetini artırırken tıkanıklık tedavi edilse bile damar fonksiyonlarındaki bozuklukların kalıcı olmasına neden olmaktadır. Ayrıca önemsenmeyen varisler bir anda akciğer embolisine neden olarak hastada hayati risk oluşturmaktadır.

Hareketsiz yaşam ve fazla kilo tüm hastalıklarda olduğu gibi variste de önemli rol oynamaktadır. Yaşam tarzınızda yaptığınız küçük değişikliklerle varis oluşumunu önleyebilirsiniz. Bu nedenle fazla kiloların verilmesi, spor yapılması, ayakta uzun süre hareketsiz durulmaması, sağlıklı beslenme ve topuklu ayakkabı kullanılmaması gerekmektedir.