image

PeyamaKurd - Bilim insanları, diz kıkırdağının doğal olanı kadar dayanıklı ve işlevli bir yapay versiyonunu üretmeyi başardı.

Son olarak geliştirilen bir hidrojel ise hem dizlerde gerekli yastıklama işlevini görüyor hem de uzun süre dayanacak kadar güçlü ve esnek bir yapı oluşturuyor.

Bu yeni hidrojelin klinik kullanımı onaylanırsa, genellikle kısa ömürlü olan diz protezi ameliyatları tarihe karışabilir.

Yaralanmalar veya yaşlanma sonucu oluşan aşınma ve yıpranma nedeniyle işlevini yitiren diz kıkırdağı bugüne kadar yerine başka bir materyal konulması en zor biyolojik maddelerden biriydi. Kıkırdaklar yeniden oluşmadığı veya büyümediği için bugüne kadar bu maddenin yerine farklı türevlerde jeller denendi. Ancak hiçbir yapay madde gerçek kıkırdağın yerini tutmadı.

“Wiley: Bunu başardığımızı düşünüyoruz”

Duke Üniversitesi'nden kimyager Ben Wiley "Kıkırdağın yapısına birebir sahip olan bir hidrojel yaratmak için yola çıktık ve bunu başardığımızı düşünüyoruz" diyor.

Üç farklı materyalin karışımı olan yeni hidrojel zarar görmeden ve şekil değiştirmeden yüzbinlerce kez esneyebiliyor, baskılanabiliyor ve bükülebiliyor. 50 bin kiloluk baskıya maruz bırakılan jel doğal kıkırdağa bir milyon kez sürtülmüş ve tüm bu testlerden başarıyla geçmiş.

Ancak elbette tüm olasılıklara ilişkin testlerin tamamlanması yıllar alacak. Örneğin yeni sentetik kıkırdağın hücre duvarlarına uzun vadede toksik bir etki yapıp yapmayacağı bilinmiyor. Yine de bu buluş şimdiden pek çok uzmanı ve hastayı heyecanlandırmış durumda.