image

PeyamaKurd - Röportaj Zerrin EFE

Iraklı Kürtler Pazartesi günü sandıklara giderek bağımsızlık referandumunu oyladı. Referandum sonuçları ve etkileri ise dünyanın gündeminde ve uzun bir süre de gündemde kalacak gibi görünüyor.

Kürdistan referandumunu ve bölgedeki olası gelişmeleri Kürt halkına olan duyarlılığıyla tanınanve dünyanın yaşayan en önemli düşünürlerinden biri olan Noam Chomsky’e sorduk.

‘Kürdistan referandumunun meşru olduğunu’ ifade eden Chomsky, aynı zamanda referandumu‘Kürt halkının uzun süren ulusal haklar mücadelesinde bir aşama’ olarak yorumladı.

Noam Chomsky’e yönelttiğimiz sorular ve aldığımız yanıtlar şöyle:

Kürdistan’da yapılan bağımsızlık referandumunu nasıl yorumluyorsunuz? Kendi kaderini tayin hakkı uygulaması açısından bu referandumu nasıl görüyorsunuz?

İlke olarak bu referandum meşrudur. Kürtlerin bu bölgede daha genel anlamda meşru bir‘kendi kaderini tayin’iddiası var. Kendi kaderini tayin hakkı, farklı federalizm türleri de dahil çeşitli biçimlerde görülebilir. Aslında bu tür kavramlar,karmaşık Ortadoğu Bölgesi ve diğer başka bölgelerde de geçerli olabilir.

Bununla birlikte, gerçek dünyada bu soyut ilkelere başvurmak yeterli değildir.Çözülmesi gereken birçok meselenin bulunduğu Irak Kürdistanı’nda ve bölgesel ve küresel bağlamda birçok farklı güç odağının bulunduğu bölgelerde,eylemlerin sonuçlarını göz önünde bulundurmak zorunludur.

“Kürt halkı için bu referandum, uzun süren ulusal haklar mücadelesinde sadece başka bir aşamadır”

Referandumdan önce komşu ülkeler Kürdistan’ı bazı yaptırımlar uygulamakla tehdit etti. Sizce bu referendum komşu ülkelerle olan ilişkileri nasıl etkileyecek?

Bunu zaman gösterecek. Bağdat Yönetimi’de dahil bölgesel güçler ciddi uyarılarda bulundu. Varolan ciddi tehditleri azaltmak için dikkatli adım atmak gerekir.

Bazı çevreler temel haklarından yıllarca mahrum bırakılan Kürtlerin sonunda kendi kaderlerini eline aldığını söylüyor.Bu görüşe katılıyor musunuz? Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise refeandum kararını fırsatçılık olarak nitelendirmişti.

Bazı aktörler için bir parça fırsatçılık olabilir, ancak Kürt halkı için referandum, uzun süren ulusal haklar mücadelesinde sadece başka bir aşamadır.

*Noam Chomsky 1928’de ABD’nin Philadelphia eyaletinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

1945 yılında Pensilvanya Üniversitesi’nde felsefe ve dilbilimi eğitimi aldı, 1955 yılında ise aynı üniversitede dilbilimi alanında doktora ünvanı elde etti.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde dilbilimi ve felsefe alanında ordinaryüslüğe yükselen Chomsky, aynı zamanda mantıkçı, siyasi eleştirmen, tarihçi ve yazar olarak biliniyor.

Chomsky daha önce de ‘birleşik ve bağımsız bir Kürdistan’ı desteklediğini’ ifade etmiş, Türkiye’nin Güneydoğu illerinde uygulanan ablukanın son bulmasını talep eden ve 1100 akademisyenin imzaladığı “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atmıştı.