image

PeyamaKurd Özel - Türkiye’de yerel seçimlere bir hafta kaldı. İktidar kanadının Cumhur ittifakı adı altında bir araya geldiği konseptin ilerleme stratejisi tamamen HDP ve Kürt halkı üzerinden devam etmekte. Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılar, işsizlik başta olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getiriyor.Cumhur İttifakı’nın HDP’yi terör partisi, HDP’ye oy verenleri de terörist ilan etmesi meydanlarda her gün biraz daha göze çarpıyor.

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden ve Muş Belediye Eş Başkan Adayı Sırrı Sakık, PeyamaKurd’e konuştu. Sakık, “Dün kendileri Kürdistan kelimesini kullanırken bugün tüm ülkeyi oy uğruna hamasete boğmaya çalışıyorlar. Siz bir şeyi yok saydınız diye o yok olmaz.” diyor.  

AKP, “her ne pahasına olursa olsun kazanacağız” hedefinde ısrar ediyor. Böyle bir yaklaşımda kazanma şansınız var mı? Ayrıca siz kendiniz de kayyım ile görevden alındınız. Tekrar aday olmanız HDP için bir risk değil mi?

“Ülkenin bugün içinde bulunduğu kaos, hem politik hem de ekonomik kriz, demokrasi krizi AKP’nin sadece seçimlerde sonuç almak için amaca giden her yolu mübah görmesinden kaynaklandı. 17 yıllık AKP iktidarının ülkeyi sürüklediği yer bıçağın kemikte olduğu yerdir. Adalet ve vicdan duygusunu, sağduyusunu kaybetmiş kör ve sağır bir yönetimle baş başayız. Beni Muş’a getiren ve bu göreve talip olmama sebep olan şey 2014 yılında beni Ağrı’ya götüren sebeplerdir. Dün Ağrı’da başardıklarımızı halk burada da başarmamızı istedi. Beni buraya Muş halkı istedi yoksa benim zihnimde belediye başkanı olmak gibi bir fikir ve talep yoktu. Muş’ta sürüp giden ve herkesin rahatsız olduğu çok büyük sorunlar ve yaralar var. 17 yıllık AKP Belediyesi tarafından yönetilen Muş’ta hala bir ortaçağ yaşanıyor. 17 yıldır yapmadıklarını bugün yapacağı sözü veriyor ve halk artık bunlara inanmıyor.

İşte tam da bu nokta da bizim kazanma şansımız çok yüksek. Arada %21 gibi bir fark olmasına rağmen biz çok büyük bir fark atarak kazanacağız. İlk defa Muş halkının gerçek iradesi yansıyacak. Benim ve yerine kayyum atanan onlarca belediye başkanı arkadaşımla ilgili hiç bir somut suç bulunmamakta. Hiç birimiz hakkın da ne yolsuzluk ne usulsüzlük davası bulunuyor. OHAL sürecindeki kararnamelerle HDP belediyelerine el konuldu. Hendekler bahane edildi ancak Ağrı’da o süreçte şehirde hiç bir olay ve sorun yaşanmamıştı. Hendekler yoktu Ağrı’da. Yeni bir süreçte yeniden kayyum atanma ihtimalini görmüyorum. Bunu artık ne ülke kaldırabilir ne de halk artık iradesine el konulmasına izin verir. Seçmenleri bu şekilde etkileyebileceğini düşünüyor ama artık deniz bitti. Kayyumlar yeniden gelemez.”

AKP daha şimdiden, “Kazansanız bile, belediyeleri sizden alacağım” diyor. Bu yaklaşıma karşı bir politikanız var mı? Yani kayyımlara karşı bir projeniz var mı?

“Ben bu söylemi bir taktik olarak görüyorum ve hiç bir karşılığının olduğunu da düşünmüyorum. Seçmen üzerinde bir tehdit oluşturarak halkı vazgeçirebileceklerini düşünüyor. Ancak hükümette ve halkta artık şunu çok iyi biliyor hukuk ve demokrasisi çöken bir devlet asla ilerleyemez ve girdiği buhrandan kurtulamaz. Türkiye’nin acilen hukuka ve yasalara dönmesi gerekiyor. Aksi takdirde hepimiz uçurumdan yuvarlanırız.

Kayyumlara karşı bir projem yok benim halka karşı projelerim var. Ben halka karşı sorumluyum. Halkın iradesini gasp etmek de kayyumların sorunu. Devlet kayyum yönteminin iflas ettiğini ve asla tutmadığını gördü, halk gösterdi. Bunu da 1 Nisan sabahı kayyım atanan tüm belediyeleri alarak yeniden gösterecek. Hatta en büyük cevabı daha önce hiç alamadığımız Muş’tan verecek. Hükümet her seferinde kayyum atasa her seçimde halk yine kendi iradesini ortaya koyacak. Dolayısıyla bu sürdürülebilir bir durum değildir.”

HDP her ne kadar, “Biz yalnız Kürtlerin partisi değiliz” siyasetinde ısrar ettiyse de bu siyasetin Kürtlere bir getirisi oldu mu?

“HDP’nin politikası sayesinde ülke birazda olsun tutunabilmekte. HDP demokrasi ve barış isteyen tüm halkların partisidir. Kürtler 30-40 yıldır çok ağır bedeller ödedi, çok büyük acılar yaşadı ve hala yaşamaya devam ediyor. Neden? Çünkü onurlu yaşamak için bu bedelleri ödüyor. Üstelik yalnızca kendisi için değil bu ülkenin dört bir yanında yaşayan milyonlarcası için ödüyor. Her seferinde yalnız bırakılsa da, ötekileştirilse de bu ülkedeki tüm partilerin ve halkların HDP ve onun politikalarına çok ihtiyacı var. Ve ben inanıyorum bu ülkeye demokrasi gelecekse o bizim sayemizde olacak. Tarihte hep böyle olmuştur. Barış ve demokrasi Kürtler sayesinde yeşerecek.”

Artık Kürt ve Kürdistan isimleri de yasaklanmak üzere, söz konusu bu yasağa karşı durma gücünüz var mı?

“Eğer biz 30 yıldır tüm ağır baskılara, ölümlere, cezaevlerine karşı hala ayaktaysak sebebi tüm yasaklara karşı mücadele edişimizdir. Biz bugüne kadar gül bahçesinde siyaset yapmadık. Bugünde bu yasaklara karşı gelmeye devam edeceğiz. Dün kendileri Kürdistan kelimesini kullanırken bugün tüm ülkeyi oy uğruna hamasete boğmaya çalışıyorlar. Siz bir şeyi yok saydınız diye o yok olmaz. Sadece kafanızı kuma gömer, günü birlik politikalarla bir parmak bal çalarsınız MHP’nin ağzına.“  

Muş’tan AKP, CHP, MHP Ve İYİ Parti HDP’ye karşı birleştiler dediniz, ama bazı yerlerde HDP, CHP’ye destek verecek bu bir çelişki değil mi?

Bu CHP’nin sorunu. Tüm partilerin Kürtlere yönelik politikası iflas etti. Korkunun ecele faydası yok. Muş’ta kim birleşirse birleşsin halk kararını vermiş. Biz kazanacağız."

Muş için proje çantanızda neler mevcut ya da somut projeleriniz var mı?

“Muş tam bir enkaz. Yapacak çok işimiz var . Projelerimizin hiç biri vaat değil gerçek. Göreve geldiğimiz ilk gün icraatlara başlayacağız. Ve bu şehri ilk üç ayda dahi tanıyamayacaksınız. Ama ilk projem rantı sonlandırmak, yolsuzluğu bitirmek, belediyeye çöreklenmiş çıkar gruplarını uzaklaştırmak olacak. Yaklaşık 10 gün önce halka projelerimiz sunduk. Altyapı, üstyapı, sosyo-ekonomik yaşama yönelik çok ciddi projelerimiz olacak.

Belediyelerde anadil ile ilgili çalışmalarınız olacak mı? Kürtçe dil kursları açmayı düşünüyor musunuz?

Projelerimiz içerisinde anadilde kreş hizmetlerimiz var. Kültür faaliyetlerimiz içerisinde de her türlü hizmet verilecektir.

Sırrı Bey önümüzdeki yerel seçimlerinde PeyamaKurd medya olarak size başarılar diliyoruz.

Başarı dilekleriniz için çok teşekkür ederim.