image

PeyamaKurd - SES Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen, sosyal medya üzerinden yayınlar yapan Netew TV’nin gündem özel programında Zeynep Cager’in sorularını yanıtladı.

Kürtlere yönelik statü hakkı ve Türkiye’deki üniter yapıyı değerlendiren Ayhan Bilgen, “Türkiye’de sanki toprak bütünlüğü ancak merkeziyetçi bir yapı ile korunur gibi bir anlayış var. Bence merkezlerin gücü de yerellerin güçlü olmasından geçer. Kürtler sonuç itibari ile bir halk ve temel hakları var, onların da toprak bütünlüğünü bozmadan statülerinin olmasını son derece haklı bir talep olarak görebilirsiniz.

Toplumda bu korkuyu gidermek için önce bir güven tesisi gerekiyor. Bölünmeyeceğimize dair korkularımızı yenmemiz, çatışmalı ortamdan çıkmamız ve demokratik bir anayasaya kavuşmamız gerekiyor” ifadelere yer verdi.

Devam eden bir Ukrayna-Rusya savaşı var. Bu savaş Türkiye’yi nasıl etkiledi. Bu konuyla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Hiçbir ülkenin işgalini onaylamak mümkün değildir. Ama bu konuda tek sorumlu Rusya mı belli değil. Bu savaştan farklı beklentileri olan birçok ülke var. Mağdur ise Ukrayna’daki kadınlar, çocuklar, sivil halktır. Türkiye’nin bu savaşta Ukrayna’ya sattığı silah ve SİHA’lardan ziyade, batı ile de barışması için de bu durum vesile oldu. NATO’nun bir genişleme stratejisi vardı, Türkiye’de bu stratejinin bir mağduru olabilirdi.

Ama şimdi tam tersi bir fırsat doğdu. Rusya’nın Suriye’deki durumu bu savaş nedeniyle duraksadı, bu durumda taşlar yerinden oynadı ve ABD’nin elini güçlendirmiş olacak. Önümüzdeki günlerde eğer Suriye ile ilgili bir çözüm arayı olursa, Rusya’nın buradaki rolü azalacak. Türkiye, Kürtler, Suriye yönetimi, İran ve batının uzlaştığı bir formülle Suriye’de yeniden istikrar sağlanabilir.

Partinizin Türkiye içerisindeki diğer partilerden farkı ne. Bu konuyu Türkiye üzerinden nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye siyaseti de dünya siyaseti gibi iki kutuplu. Bu durum demokrasi açısından bir kazanıma dönüşebilir ama ne yazık ki aktörler bu rolü üstlenmediğinde, bu sorumluluğun altına elini koymadığında iki kutupluluk işlevsiz oluyor. Bu durumda bir taraflar arasında bir milliyetçilik yarışı oluşuyor, bu durum ise Kürt sorunu gibi konuları geriye çekiyor. Bizim ise bu iki kutbun yanında bir üçüncü söz kurmamız, son derece önemli.

Sadece karşı çıkmak olmaz, bunun içini de doldurmak gerekir. Türkiye’de siyasetçiye olan güven ciddi bir biçimde sarsılmış durumda. İnsanlar siyasete ve siyasetçilere büyük şüphe duyuyor. Türkiye’de yeni bir siyaset tarzına ihtiyaç var. Bizler bunda ısrarcı olacağız, kararlı olacağız. Yeni siyaset tarzının egemen kılmaya yönelik çabanın merkezi olmaya çalışacağız. 

Kürtler açısından partinizin Kürtlerin hakkı, hukuku konusunda neler yapmayı planlıyorsunuz?

Kürtlerle ilgili sorunların bir kısmı kangren olmuşsa da Kürtler, temel haklarını alamamış da olsa dünya artık Orta Doğu’da en kritik role sahip Kürlerin olduğunu biliyor.

Önümüzdeki dönemde iktidarın dahi Kürt sorunu konusunda birtakım adımları atacaklarını düşünüyorum. İktidarın bu konuda bazı sembolik adımları atacağını düşünüyorum. Muhtemelen anayasa konusu gündeme gelecek ve cumhurbaşkanı anayasada Kürtlerle ilgili küçük de olsa kısmi pozitif mesajlar vermeye çalışacak ve bunu seçim kampanyasının merkezine oturtacak.

Muhalefet ise bunu yetersiz görürse, bu iyi bir gelişme olur ama tersini yaparsa, eski bir siyaset ortaya koyarsa, bu durum iktidarın Kürtler nezdinde kaybolmuş kredisini tazelemeye yönelik bir adım olur. Burada daha üst bir politika ile hareket etmek gerekiyor. Bugün ki iktidarı daha demokratik adımlar atmaya teşvik eden bir muhalefet tarzını benimsiyoruz. 

Türkiye’de üniter bir yapı var. Aynı zaman bu üniter yapı dışında eyalet sistemi gibi bir olgu ile Kürtlere böyle bir yönetim tarzının verilmesi ile Orta Doğu’ya bir açılım sağlamak az mı gelir. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de üniter devlet ile yönetim modeli bir birine karıştırılıyor. Sanki toprak bütünlüğü ancak merkeziyetçi bir yapı ile korunur gibi bir anlayış var. Bence merkezlerin gücü de yerellerin güçlü olmasından geçer. Osmanlı son dönemde ne kadar merkeziyetçi olursak o kadar toprak kaybını önleriz diye düşünüyordu.

Ancak Kürtler sonuç itibari ile bir halk ve temel hakları var, onların da toprak bütünlüğünü bozmadan statülerinin olmasını son derece haklı bir talep olarak görebilirsiniz.

Bir kısım insanlar ise bu haklı taleplerin büyük bir sorun oluşturacağını ve parçalanmaya doğru gidileceğini düşündükleri için buna karşı geliyorlar. Bizim önce şunu tesis etmemiz gerekir. Toplumda önce bir güven tesisi gerekiyor. Bölünmeyeceğimize dair korkularımızı yenmemiz, çatışmalı ortamdan çıkmamız gerekiyor, demokratik bir anayasaya kavuşmamız gerekiyor. 

Partinizin Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile bir iletişimi var mı, bir görüşme sağlandı mı?

Henüz kuruluş aşamasındayız ve partimizi resmi olarak yeni kurduk. Partiyi seçim sürecine yetiştirmek için çalışıyoruz. Erken bir seçim olması halinde buna benzer bir ziyaret, buluşma ve görüşmeler yapabiliriz. Şuana kadar 20 ilde teşkilatlanmamızı yaptık, bir bu kadarı da daha önümüzdeki ay gerçekleştireceğiz. 41 il ve 3/1 teşkilatlanma olduğunda seçime girme hakkını elde etmiş olacağız. Doğal olarak seçime girme koşullarını öncelikli olarak görüyoruz. 

Biliyorsunuz DEVA Partisi Genel Başkanı sayın Babacan Millet İttifakı’ndan ayrıldı, kulislerde Babacan’ın partiniz ile bir ittifak içerisine girebileceği iddiaları var, böyle bir şey var mı?

Siyasette bu tür buluşmaları bir araya gelmeleri önemsiyoruz. Bizim dışımızda da bu gerçekleşirse olumludur. Bu konuda seçmenin önüne seçenek sayısını azaltan, uzlaşan-ortak aktörlerin bir araya gelmesini bizler önemli görüyoruz.

Partimizin bu konuda temel konularda uzlaşabileceği, anlaşabileceği aktörler olursa birlikte yürürüz. Biz koltuk için, makam sevdası için yola çıkmadık. Bu ülkenin demokratik bir dönüşüme ihtiyacı var, bunun için siyaset risk alması gerekiyor, taşın altına elini koyması gerekiyor. 

Türkiye’deki partilerle görüşme yapabiliriz dediniz. Diğer Kürt partileri ile bir görüşmek ister misiniz veya bu bizim kırmızı çizgimizdir dediğiniz parti var mı?

Kürt sorununun çözümü sadece Kürtlerin değil, Türkiye’nin de lehine bir şey. Kürt sorunu çözülürse, silaha, harcamaya ayrılan kaynaklar toplumun daha kaliteli eğitim almasına, daha iyi sağlık hizmeti almasına gibi birçok şeye katkı sağlayacaktır. Cebindeki para daha da artacaktır. Ülke daha da büyüyecektir. Kürtler Türkiye siyasetinin en dinamik halkıdır. Kürt seçmeninin iradesinin aslında nasıl şekilleneceğinin kaderini de belirleyecek. Konuşma ile ilgili hiçbir siyasi parti ile bir sorunumuz yok.  En radikal Kürt milliyetçisi partilerle de konuşabiliriz.

Güney Kürdistan’daki operasyonlar konusunda partinizin bir analizi veya tavrı var mı, bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizler çatışmaların olumlu bir etkisi olmadığı kanaatindeyiz. Bu tür çatışma ve operasyonların toplumu irite ettiğini, böldüğünü düşünüyoruz. Türkiye’nin sorunlarını konuşarak çözmesi gerektiği kanaatindeyiz.