image

PeyamaKurd - Sinema ülkelerin ve insanların dışa dönük bir yansımasıdır. Sinema yolu ile hedeflenen kitleye birçok mesaj iletilebilir ve aynı zamanda sinema yolu ile propaganda yapılabilir. Her halkın sineması olduğu gibi Kürt halkının da sinema ile güçlü bağları olduğu bilinmektedir. Kürt sineması genel manada yaşadığı acıları, katliamları, zulümleri… beyaz perde aracılığı ile yansıtır. Kürt sinemasında farklı senaryo da film neredeyse çok azdır. 

Yönetmen Patrick Vollrath‘in ilk yapıtı. Yapımcının ilk eseri olan “7500” adlı film, bir uçak kaçırma olayı üzerinden şekilleniyor ve senaryo bu bağlamda ilerliyor. Filmin ilk sunumu, Merkezi İsviçre'de bulunan Locarno Film Festivali’nde yapıldı. Filmde önde gelen oyuncular Joseph Gordon-Levitt ve Omid Memar da yer alıyor. Bu, yapımcının aynı zamanda ilk filmi olma özelliğini taşıyor.

Film oyuncularından Passar Hariky PeyamaKurd’e konuşarak “Filmi Kasım 2017'de çektiğimizde, Kürt kostümleri ile Galaya  gideceğime yemin etmiştim. Bu kadar prestijli olaylarda kültürlerini göstermekten korkmayan Kürtlerin de olduğunu göstermek istedim” dedi.

Hariky,Kürt diasporasına, Kürt kostümleriyle kendini göstermenin tamamen normal ve iyi olduğunu göstermek istiyordum diyerek şöyle devam etti, “Aynen düğünlerde veya diğer etkinliklerde olduğu gibi…”

Neden Kürt kıyafetleri ile Galaya katıldınız sorusuna Hariky şu yanıtı veriyor: “Kültürümün bana sunduğu güzel kıyafetlerin en az Avrupa kıyafetleri kadar çekici olduğunu göstermek istedim. Avrupa kıyafetlerine ihtiyacımın olmadığını göstermeye çalıştım.” 

Passar Hariky şöyle devam ediyor, “Filmdeki rolüm küçük olsa bile, Filmin bir parçasıydım ve kendimi kırmızı halıda sunarak, insanlarıma hissettiklerimi ve düşüncelerimi göstermeye çalıştım.”

Film Galası, 2020'nin ilk aylarında Almanya, İsviçre ve Avusturya'daki tiyatro salonlarında gösterime sunulacak. Aynı zamanda Amazon Prime’da uluslararası görünüme sunulacak.