image

PeyamaKurd - Türkiye’de yerel seçim tarihi gün geçtikçe yaklaşıyor. Partiler bu dönemde adaylarını vitrine koyarken, seçim günü istenen sonuçların çıkmasını umuyorlar. Halkların Demokrat Partisi’nin (HDP) Kürdistani ittifak çerçevesinde, Kürt partileri ile yaptığı birleşime kimi partiler olumlu yanıt verirken kimi partiler ise durumu olumsuz karşıladılar.

İttifakın dışında kalan diğer Kürt partilerinin bu aşamada nasıl bir yol izleyeceği ise cevabı beklenen sorular arasında yerini aldı. Yerel seçimlere ilişkin PeyamaKurd’e değerlendirmelerde bulunan Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) İl Başkanı Berrin Eren, “Hiçbir partiye mecbur kalmadan bağımsız yurtsever adayları destekleyeceğiz” diyor.

HAK-PAR 31 Mart yerel seçimleri öncesi Yüksek Seçim. Kurulu’nun (YSK) almış olduğu 42 ilde örgütlü olma şartından dolayı seçimlere parti olarak katılamayacak

‘HAK-PAR, federasyonu savunan bir partidir’

Berrin Eren parti içi tüzüğünü ve görüşlerini şu şekilde dile getiriyor, “HAK-PAR Kürdistani bir partidir. Federasyonu savunan bir partidir. Anadilde eğitiminin ilkokuldan başlayarak üniversiteye kadar resmi eğitim dili olmasını istiyoruz. Aynı zamanda halkların eşit şartlarda yaşayabileceği bir ortam istiyoruz. Eşit şartlarda bir yaşamı savunuyoruz. Federal yönetimin karşılığı da zaten budur. Farklı dinlere kültürlere sahip insanların bir arada barış içinde yaşayabileceği bir yönetim şeklidir.”

‘Bağımsız yurtsever adayları destekleyeceğiz’

Eren YSK'nın geçtiğimiz yıl yaptığı düzenlemeden dolayı seçimlerde yer almadıklarını ve bağımsız adayları destekleyeceklerini belirterek, “Geçtiğimiz yıl içerisinde yapmış olduğu bir düzenleme var. 42 ilde örgütlü olamayan partiler seçimlerde parti adına yer alamıyor ve aday belirleyemiyor. HAK-PAR olarak kendimiz aday çıkaramadığımız için hiçbir partiye mecbur kalmamak koşuluyla bağımsız yurtsever adayları destekleyeceğiz” sözlerini dile getiriyor.

‘Seçime girebilmek için örgütlenmeye devam edeceğiz’

“Eğer biz parti olarak seçimlere girebilseydik kadın kotası yüksek olacaktı. Bu bölgede federasyon  içerisinde halkların sahip oldukları hakları savunmak bir yana en çok üzerinde durduğumuz konu kadın haklarıdır.  YSK'nın düzenlemesini kınıyoruz ancak bunun yanı sıra örgütlenmeye hız verdik” diyen Eren şöyle devam ediyor, “Yaklaşık 30 ilde örgütlendik. Tabii 42 ile tamamlanması gerekiyor. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki seçimlere HAK-PAR  adına seçimlere girebilmek için örgütlenmeye devam edeceğiz.”

Son olarak halka yönelik mesajlarını da ileten Berrin Eren, “Halkımız iki parti arasında sıkışmış durumda ancak halkımız bu iki partiye mecbur değil. Bağımsız yurtsever adayları destekleyebilirler. Bizler, seçimlerde bu şekilde yer alacağız” ifadelerini kullandı.