image

PeyamaKurd - Kürt güçlerinin bir kısmının Türkiye sınırından ufak çaplı geri çekilmesi ile birlikte ‘Güvenli Bölgenin’ faaliyete geçeceği sinyallerini verdi.  

Suriye Demokratik Meclisi Eş Başkanı İlham Ahmed, geçtiğimiz ay yaptığı ABD temaslarının, Washington ile Ankara’nın Rojava Kürtlerine yönelik karşılıklı diyaloga girme yönünde bir adım oluşturduğunu söyledi.


‘Hazır olduğumuzu göstermek istiyoruz’

Ahmed, Associated Press ile yaptığı röportajda diyalog için bir yol bulmaya ve bu planı uygulamaya hazır olduklarını ayrıca bu konuda ciddi olduklarını belirtti.

İlham Ahmed, “Dünyaya ve koalisyona diyaloga girmek için ciddi adımlar atmaya hazır olduğumuzu göstermek istiyoruz” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Türk yetkililer, ABD liderliğindeki koalisyon birliklerinin de görevde olduğu kuzeydoğu Suriye'de (Rojava) bir saldırı tehdidinde bulundu.


‘Kürtler, ABD’nin tek ortağı olmuştur’

Rojava Kürtleri, ABD’nin Suriye’deki iç savaşta yer alan tek ortağı olmuştur. ABD'nin desteğiyle, İslam Devletine (IŞİD) karşı en etkili savaş gücü olduklarını kanıtladılar ve IŞİD terör örgütünü yendiklerini bu yılın başlarında açıkladılar. Kürtler artık ABD tarafından terk edilmekten endişe duyuyor ve her iki tarafla da (ABD- Rejim) kazanımlarını güvence altına alacak bir anlaşma yapmaya çalışıyorlar.

Ankara ve ABD geçtiğimiz ay, Türkiye'nin güvenlik endişelerini gidermek için “güvenli bölge” sınırını uygulamaya yönelik tedbirlere başlayacaklarını duyurdular. Kürt güçlerinin bölgeden çekilmesi bekleniyor, ancak o zaman kimin bölgeyi idare edeceği ise henüz net değil.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin bölgedeki taleplerinin karşılanmaması durumunda askerlerinin bölgeyi kontrol etmesi de dahil olmak üzere saldırı tehdidini tekrarladı.

İlham Ahmed, Amerikalıların konuya ilişkin net bilgi vermediğini söylese de, bölgeyi kontrol etmek için daha fazla ABD birliğine ihtiyaç duyulacağını dile getirdi. ABD liderliğindeki koalisyondan bir yorum gelmedi.


‘Türkiye, Suriye’ye bir tehdittir’

IŞİD militanları ile savaş kapsamında Suriye'de yaklaşık 1000 ABD askeri var. Başkan Donald Trump, geçtiğimiz aylarda birlikleri ABD’ye geri getirmek istediğini söyledi, ancak askeri yetkililer karşı çıkarak aşamalı bir yaklaşımı savundu.

Ahmed, Türkiye’nin Kürt güçleri hakkındaki endişelerini dile getirirken, çeşitli askeri operasyonlar ve Suriye'nin batısındaki askeri faaliyetleri ile Suriye'ye tehdit kaynağı olduğunu kaydetti.

Kürt savaşçılar, sınır boyunca tahkimatları çekmeye başladılar ve bazı birlikleri sınırdan uzaklaştırdılar. Bölgeye en az iki ABD-Türk ortak keşif uçuşu yapıldı. Ayrıca dün, ABD birlikleri ve Kürt güçler ortak devriyeler ile tahkimatların kaldırıldığı bölgede incelemelerde bulundu.


‘Uzaklaşmazlarsa her zaman tehdit olarak kabul edilir’

Ahmed, güvenli bölge ile ilgili problemlerin çoğunun bu bölgelerden Türkiye'ye göç etmiş Suriyelilerin geri dönmesiyle olacağını belirtti. Türkiye, 3,6 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor ve Ankara, güvenli bölgenin birçok insanın eve dönmesi için bir fırsat olduğu görüşünü savunuyor.

Kürt yetkililer Türkiye'nin, daha önce IŞİD tarafından kontrol edilen ve bölgedeki demografik yapıyı değiştireceğine inandığı Suriyelilerin geri göndermesinden endişe duyuyor. 

İlham Ahmed son olarak, “Eğer Türk birlikleri sınırdan uzaklaşmazsa, her zaman bir tehdit olarak kabul edilir” dedi.

 

Çeviri | PeyamaKurd