image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rojava’ya yaptığı askeri harekat, her kesimden Kürtlerin tepkisine neden olmuş Kürtlerin ulusal birliği en çok bu günlerde dillendirilmeye başlamış, sadece dört parça tarafından değil diaspora Kürtleri tarafından da desteklenmişti.

Bu isteğe cevap niteliğinde Diyarbakır’da 10 Kürt siyasi parti geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek, “Kürt halkını baskı ve zulme karşı güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz!” şiarı ile bir açıklama yayınladı ve bütün Kürtleri ‘Kürdistani İttifak Çalışması’ adı altında çalışmalarını sürdürmeye çağırdı.

Toplantıda yer alan Kürdistani parti yetkilileri ve HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer PeyamaKurd’e değerlendirmelerde bulundu. 

‘Kerkük’te yaptıklarını Rojava’da da yapmak istiyorlar’

Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek Kürt ulusal ittifakının gerekliliğine ve Rojava’daki gelişmelerin toplanmaları üzerindeki etkilerini anlattı.

Çiftyürek, ittifakın 3 ana sebebi olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

“Bunlardan ilki, toprağımız işgal altında bu da Kürtlerin ittifak kurmasının en önemli etkenlerinden biri ve en önemlisi bu. İkincisi, nasıl ki Kerkük, İran ve diğer sömürgeci ülkelerin desteği ile Kürtlerin elinden çıkarılıp Irak’a teslim edildiyse, bugün aynı şeyi Türkiye eli ile Rojava’da yapmak istiyorlar. Üçüncüsü ise her gün halkımızın iradesi elinden alınıyor, seçtikleri gözaltına alınıp tutuklanıyor. Kürdistan’ın dört parçasında yaşananlar bunlar iken bize bir araya gelmek dışında bir seçenek kalmıyor.”

Taşçıer: “Kürt halkı ulusal birlik için artık Kürt siyasetini zorluyor”

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ise Kürtlerin toplumsal olarak birliği oluşturduğunu, sadece siyasi ayağının eksik kaldığını belirtti. Taşçıer, “Biz son birkaç yıldır Kürdistan’da yaşanan üç gelişmede Kürtlerin birliğini gördük, Bunlardan ilki IŞİD’in, Kobani saldırısında biz tüm Kürtlerin birliğine şahitlik ettik. İkincisi Kekük’te yaşananlarda biz birliğe tanıklık ettik ve son olarak Rojava’ya yapılan askeri müdahalede Kürtlerin fikir birliği içinde bu operasyona karşı çıktığına tanıklık ettik” dedi.

Dört parça Kürdistan’ın Rojava için fikir birliğinde olduğunu sadece siyasi ayağının eksik kaldığını ifade eden Taşçıer, “Kürt halkı zaten şuan birlik içinde. Fikir birliğine varıp bu saldırılara karşı çıkmamız için de bizi, yani siyaseti zorluyor” diye konuştu.

‘Biz çağrıya sessiz kalmadık’

HDP olarak halkın bu çağrısına sesiz kalmadıklarını ve buna önayak olması için bütün Kürt partileri ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Taşçıer, “Bundan sonraki süreçte ittifak için ne gerekiyor tüm Kürt siyasi partileri elinden geleni yapmalı zorlu günlerin üstünden birlik ile gelinmeli” diye belirtti.

Kürt halkı kendi politikacılarının bir adım önünde gidiyor’

4 tane Kürt uzayda bile bir araya gelse sömürgeciler oraya bile müdahale edeler diyen Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-T ) Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş ise, “ Ulusal birlik olmazsa olmazdır bu dönmede. Her ne kadar farklı ideolojide olsak bile Orta Doğu ve Kürdistan Coğrafyasında yaşananlar bizi böyle bir birliği zorladı” dedi.

Kürt halkı kendi politikacılarının bir adım önünde gidiyor diyen Kardaş şöyle devam etti: “Kürt halkı, Kürt partilerinin seçmenleri, siyasetçilere birlik dışında bir seçenek bırakmadı. Kürtler birlik olunmaz ise bütün kazanımları kaybedeceklerini biliyor ve bizi de bu konuda uyarıyor.”

Kürdistan kişinin değil bütün Kürdistanlılarınındır, diyen Kürdistan Demokrat Partisi Mehmet Emin Kardaş sözlerini şöyle sonlandırdı:

 “Geçmiş eleştirileri kavgaları bir kenara bırakıp bir ulus olarak ne yapabileceğimizi konusunda konuşmamız gerekiyor. Bu gün kavga zamanı değil. Kavgamızı yine yaparız ama o gün bugün değil. Şu süreçte uluslar değerleri korumak için bir araya gelmenin vaktidir.”