image

PeyamaKurd - Şırnak’ta iki gün önce yaşanan ve büyük bir infiale yol açan  13 yaşında küçük bir kız çocuğunun bir uzman çavuşun cinsel saldırısına maruz kalması kenti ayağa kaldırdı. Yaşanan hadise karşısında Şırnaklılar sokaklara indi. Ayrıca sosyal medyadan büyük tepkiler geldi. 

‘Silahlı tehdit suçundan tutuklandı!’

Olay karşısında meydanlara dökülen Şırnaklılar çirkin hadiseyi protesto etti ve saldırganın tutuklanmasını istediler. Ayrıca konuya ilişkin Şırnak Valiliğinin yaptığı açıklama ise tepkilere artmasına neden oldu. Valilik cinsel saldırıyı gerçekleştiren kamu görevlisinin aşırı derecede !alkollü olduğunu’, ‘çevreyi rahatsız edecek şekilde uygunsuz tavır sergilediği’ tespit edildiğini ve kişinin gözaltına alınarak görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. 

Bu açıklama tepkileri artırdı. Yaşanan durum sosyal medyada gündeme oturdu.  Binlerce kullanıcı #susmaşırnak etiketi altında yaptıkları paylaşımlarla olaya dair tepkilerini gösterdi ve Şırnak halkı sokaklara çıkarak çirkin hadiseyi protesto ettiler. 

Gelen yoğun tepkilerden dolayı gözaltına alınan uzman çavuş ”silahla tehdit” suçundan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

“Buna benzer birçok olay yaşanıyor ama üstü örtülüyor” 

Şırnak'ta yaşanan hadiseyi başından bu yana takip eden Şırnak Barosu avukatlarından Mesut Gerez, PeyamaKurd’e yaptığı açıklamada, dosyanın tarafı olduklarını olayın görüntü ve fotoğraflar olduğundan kaynaklı saldırganın tutuklandığını ama bu ve buna benzer birçok olayın bölgede yaşandığı fakat delil olmadığından kaynaklı üstünün örtüldüğünü ifade etti.

Kız çocuğuna yönelik cinsel saldırı olayının faili uzman çavuşun cezasız kalmaması için olayın takipçisi olduklarını ve bütün kesimlerinde, olayı takip etmesi gerektiğini söyleyen Gerez,  “Toplumun her kesiminden gelen tepkiler umut verici fakat bu tepkilerin geçici olmamalı bu olaylar karşısında her zaman bu tepkileri göstermeli ve olayın takipçisi olmalıyız. Dava sürecinde yeterli tepki göstermez isek gereken sonuçları  alamayız” dedi.

“Cezasızlık söylemleri toplumu rahatlatan şeyler, tasvip edilemez!” 

Evlendirilme yaşının değiştirilmesi, mağdur ile failin evlendirilmesi halinde cezasızlık halinin tartışıldığını ve yasalara yansıtılmaya çalışıldığını hatırlatan Gerez,“Bu cezasızlık söylemleri toplumu rahatlatan şeyler. Bu tasvip edilecek bir durum değil. Bütün toplum olarak dokunulmazlık alanının belirlememiz gerekiyor. Bunda artık hemfikir olmamız gerekiyor. 18 yaşından küçük herkesin çocuk olduğu ve çocuk hakkının ve hukukunun getirdiği muameleye tabi olması gerektiği önemli” dedi. 

“Uluslararası sözleşmeler de  bunu düzenliyor zaten” diyen Avukat Gerez şöyle devam etti: “Ekstra bir talebimiz yok zaten. Uluslararası sözleşmeler ve Demokratik toplumların ulaştığı sitem ne ise talebimiz o 18 yaşından küçük herkesin çocuk gibi arz edilmesi ve bu konuda bir  dokunulmazlık zırhına bürünmesi ve bunun içinde tabiki çok mücadele edilmesi gerekiyor.”

Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi ise cinsel saldırı olayına ilişki sosyal medya hesabından açıklamada bulunarak, “Şahsın eyleminin cezasız kalmaması için Baro Yönetim Kurulu ve İnsan Hakları Merkezi üyelerinin olayın takipçisi olacağız” demişti.