image

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook'un gizlilik uygulamalarını araştırma kararı aldı.

“Kullanıcı verilerini şirketlere satmak” ve "bu verilerin usulsüz kullanımını denetlememek" ile suçlanan sosyal medya devi Facebook, bu kez de telefonlarına Facebook uygulaması yükleyen kişilerin "cep telefonu konuşmalarını ve kısa mesaj kayıtlarını tutmak" ile suçlanıyor.

Söz konusu skandalın ardından dünyanın dört bir yanından insanlar, #deletefacebook kampanyasıyla kullanıcıları Facebook hesaplarını silmeye davet etti.

Federal Ticaret Komisyonu'nun Facebook'la ilgili bir soruşturma başlatacağını açıkladı.

Komisyon, Facebook'un tüketicilere ciddi zarar veren 'haksız fiiller' yapıp yapmadığını araştıracak.

Facebook'tan yapılan açıklamada ise şirketin kullanıcıların bilgilerini “güçlü bir şekilde” korumak için çalıştığı ve Komisyon'un sorularını yanıtlama fırsatını memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Bu arada Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, plaftormun 50 milyon kişiye ait veriyi Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketine vermekle ve sonrasında bu verilerin ABD Başkanlık seçimlerini etkileyecek biçimde usulsüzce kullanımının önüne geçememekle ilgili suçlamalar üzerine özür diledi.

Zuckerberg, ABD ve İngiltere'de yayınlanan gazetelere verdiği tam sayfa ilanda, "Emanete hıyanet ettik. Zamanında gerekenleri yapamadığımız için özür dilerim. Sizler için daha iyisini yapacağıma dair söz veriyorum" dedi.

Facebook, veri paylaşımının tamamen kullanıcının inisiyatifinde olduğunu belirtiyor ve kullanıcıların diledikleri anda Facebook Messenger uygulamasının ayarlar bölümüne girerek veri paylaşımını durdurabileceğini ifade ediyor.