image

Antep Ticaret Borsasınca geçen yıl coğrafi işaret olarak tescillenen "Antep lahmacunu"nun AB nezdinde de tescil edilmesi için çalışma başlatıldı.

Antep Ticaret Borsasından yapılan yazılı açıklamada, borsanın girişimiyle geçen yıl Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret tescil belgesi verilen Antep lahmacununun AB'de de tescili için çalışma başlatıldığı belirtildi.

Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğüne ürünün mahreç işareti olarak tescillenmesi için başvuruda bulunulduğu, tescilin gerçekleşmesi halinde lahmacunun, Antep'in ikinci AB tescilli ürünü olacağı bildirildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram, Antep lahmacununun Avrupa serüveninin resmen başladığını belirtti.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılacak incelemenin önümüzdeki günlerde başlayacağını ifade eden Bayram, başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda, Antep lahmacununun her türlü kötüye kullanım, taklit ve çağrıştırmaya karşı AB'de koruma altına alınacağını, dünyada Antep veya Antep lahmacunu olarak anılacağını bildirdi.