image

PeyamaKurd - Koalisyonun başını çektiği ABD güçlerine yönelik açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Başkanı Askeri Danışmanı Babekir Zêbarî, ABD’nin askerlerini Irak’tan çekmeyeceğini sadece bir dizi değişiklik yaptığını dile getirdi. 

Kürdistan Bölgesi Başkanı Askeri Danışmanı Babekir Zêbarî, ABD’nin askerlerini Irak’tan çektiğine yönelik iddialara ilişkin, “ABD askerlerini Irak’tan çekmeyecek. Sadece kendi planları çerçevesinde bir takım düzenlemelere gidiyor. Bu çerçevede bazı üslerini boşaltıyor, devrediyor” ifadesini kullandı. 

Kürdistan basınına göre General Babekir Zêbarî, ABD’nin askerlerini çekmeyeceğini çünkü terör örgütü IŞİD’in bölgede yeniden harekete geçtiğini ve güçlendiğini belirtti. 

Babekir Zêbarî, IŞİD teröristlerinin Daqûq’ta aleni bir şekilde saldırıya geçtiğini hatırlatarak, “Bunun nedeni, güvenlik boşluklarından yararlanarak her türlü fırsatı değerlendirmekteler” dedi. 

Ayrıca General Zêbarî açıklamasında, ABD askerlerinin Ayn Esad ve Kürdistan Bölgesi’ndeki askeri üslerinin kaldığını ve çalışmalarının sürdüğünü vurguladı