image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Afrin’e yönelik yaptığı Zeytin Dalı harekatının ardından bölgeden çekilen Halk Savunma Birlikleri (YPG)’nin Rojava’nın Efrin kentine dönme hazırlığı içinde olduğu bilgisine ulaşıldı.

Söz konusu bölgede dağınık halde bulunan YPG’nin tekrar bir araya getirilmesi için girişimlerde bulunulduğunu bölgedeki yerel kaynaklar doğruladı. YPG yöneticileri, dağınık halde olan savaşçılarını operasyondan sonra tekrar bir araya getirmeyi planlıyor. Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre şuana kadar YPG’nin Efrin’e dönmesi için 5 taburun hazırda tutulduğu belirlendi.

Bölgede rahat bir ortamda bulunmak için YPG’nin Suriye rejimine ait kıyafetleri giydiği ve Suriye bayrağı altında Şehba bölgesinde YPG savaşçılarının eğitildiği bilgisine ulaşıldı. Suriye rejimi ve YPG’nin bu konuda bir anlaşma imzaladığı bildirildi.

Suriye kuzeyinde bulunan Şehba bölgesini kanton olarak Rojava Özerk Yönetiminin kontrolünde iken, Irak sınırında yer alan Şehba’yı ise İran ve Rusya’ya ait askeri güçler kontrol altında tutuyor.