image

PeyamaKurd - Raperin Bölgesi’nde 9 kişinin Kürdistan İşçi Partisi (PKK) tarafından kaçırıldığı ve serbest bırakmaları karşılığında para talep ettikleri ifade edildi.

9 kişinin PKK tarafından kaçırıldığı, bunların bir kısmının Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyesi olduğu diğer bir kısmının farklı partilerden olduğu, bazılarınında siyasetle alakası olmayan halk kesimlerinden olduğu ifade ediliyor. Tutuklananlardan birisinin Raperin Bölgesi’nde YNK kurumlarıyla ilişkili olduğu nedeniyle alıkonulduğu kaydediliyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen YNK Politbürosu’ndan bir kaynak Basnews’e konuşarak şunları söyledi: “PKK Ranya, Qeladizê ve Süleymaniye sınırlarından 9 kişiyi kaçırdı. Kaçırılan 9 kişiden 3’ü bırakıldı. PKK 1 yıl önce YNK’ye bu tutukluları özgür bırakacağı sözünü verdi. Bunun karşılığında da para talep ettiler. Bu nedenle her bir tutuklu için ayrı miktarda para talep ettiler.”

"YNK'liler Kandil'e gittiler, boş yere tutuklanmışlar, fidye de istenmiş"

YNK'li kaynak açıklamasında şunları dile getirdi: “Tutuklananlar hakkında farklı farklı suçlamalar mevcut. Bunlardan 3’ü tek tek tutuklandı diğerleri ise grup olarak. Bu kişilerin bırakılması için Kandil’dekilerle en az 60 kere görüştük ve onlarca defa toplandık. Bunun için Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) ile ayrıca görüşmeler yaptık. YNK’li bazı yetkilileri telefonlar arayarak Kandil’e gelmelerini, yanlarında Kandil’de ki bazı aksakallıları ve tutukluların ailelerini getirmelerini talep ettiler.

Bu nedenle bazı YNK’li bazı yetkililer Kandil’e gittiler ve gerçekleşen görüşmelerde bazı tutukluların boş yere tutuklandıkları ortaya çıktı. Örneğin, bunlardan birisi PKK denetimindeki alanlarda bulunduğu, YNK ile ilişkili olduğu için tutuklanmış ki bu kişi zaten resmi YNK çalışanı birisi. PKK bu tutuklamanın yanlış olduğunu bildiği için özgür bırakmayı kabul etti ama karşılığında fidye istedi.”

"PKK, kendi hükümlerine göre ceza da vermiş" 

YNK’li Kaynak, açıklamasının sonunda şunları dile getirdi: “PKK tutukladığı kişileri kendi hükümlerine göre bazılarını 6 bazılarını 7 yıl cezaya çarptırmış. KCK yönetcileri bu kişilerin serbest bırakılması karşılığında para istediler. Bizde orada YNK adına kendilerine teşekkürlerimizi ilettik. Ama buna rağmen bu tutuklular uzun bir dönem serbest bırakılmadılar.

Bırakılmamalarının sebebi olarak PKK Türk savaş uçaklarını gösterdiler. Aslında PKK halen bu kişileri bırakma konusunda kararlı değildi. 9 kişiden sadece 3 kişi bırakıldı. PKK diğer taraftan bu kişilerin Türk MİT’i ile irtibatlı oldukları iddiası nedeniyle bırakmak istemiyor.”