image

PeyamaKurd - Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Sekreteri Mela Bahtiyar, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) siyasetine yönelik bazı eleştirilerde bulundu.

Mela Bahtiyar Rojava'daki gelişmelere ilişkin bir makale yazdı. Batı Kürdistan’daki durumun endişe verici olduğuna vurgu yapan Bahtiyar, “Kürdistani güçlerin kendi aralarında ittifakı yok. Maalesef PYD kendi hakimiyet siyasetinde ısrarcı” ifadelerini kullandı.

Batı Kürdistan’da savunma ruhunun yüksek olduğuna da makalede yer veren  Bahtiyar, “Bu ruh Birinci dünya savaşında sonra Şeyh Mahmud Berzenci, ikinci dünya savaşından sonra Kürdistan Cumhuriyeti ve soğuk savaş dönemindeki Eylül Devrimi sürecinin yaşanmasına müsaade etmeyebilir. Kürdistani güçlerin kendilerini tarih huzurunda mahcup etmeyeceğini ümit ediyorum” diye belirtti.

Gelinen noktada, PYD ile muhalif gruplar ve rejim arasında herhangi bir anlaşmanın olmadığını söyleyen YNK'li Bahtiyar, Cenevre görüşmelerinde Suriye Kürtlerinin haklarının garanti altına alınamamış olmasına da dikkat çekti.