image

 Washington’da temaslarda bulunan Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, temaslarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

ABD yönetiminin üst düzey yetkilileriyle gerçekleştirdikleri görüşmelerde, Washington’un Ortadoğu’nun güvenliği için Erbil’i önemli bir merkez olarak gördüğünün anlaşıldığının belirten Mesrur Barzani, ABD’li yetkililerin bu öneminden dolayı Erbil ile ilişkilerini geliştirmek konusunda istekli olduğunu söyledi.

“BATI KÜRDİSTAN İLE İLİŞKİSİ ERBİL’İ ABD AÇISINDAN ÖNEMLİ KILIYOR”

Erbil’in Batı Kürdistan ile ilişkilerine de değinen Mesrur Barzani, ABD açısından Erbil’i önemli kılan bir diğer boyutun da Batı Kürdistan ile olan bu ilişkisi olduğunu vurguladı.

ABD ziyaretinin temel amacının Erbil’in Bağdat ile yaşadığı sorunlardan dolayı içinde bulunduğu durum ve Erbil ile Washington arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi olduğunu dile getiren Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani şöyle konuştu:

“Washington’da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster, Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri ile verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Bazı ABD Kongresi üyeleri ve senatörlerle görüşmelerimiz gerçekleşecek. Gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde Erbil ile Bağdat arasındaki gerginlik öne çıkan meselelerin başında geliyordu. Gerginliğe neden olan sorunların çözümü için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimizi kendilerine ilettik ve sorunun çözümünün Bağdat’ın anayasayı eksiksiz uygulamasıyla olacağını kendilerine ilettik. Anayasa gereği, Bağdat’ın Kürdistan’daki memur maaşlarını göndermesi ve Kürdistan havalimanlarına uyguladığı uçuş yasağını kaldırmasıyla temel sorunların çözüme kavuşacağını söyledik.”

ERBİL-WASHİNGTON İLİŞKİLERİ

Bunun dışında görüşmelerde öne çıkan en önemli konunun Erbil-Washington ilişkileri olduğunu belirten Mesrur Barzani, ABD’li yetkililerin Kürdistan ile ilişkilere çok büyük önem verdiklerini, bu ilişkilerin güçlenerek devam etmesi gerektiğini ifade ettiklerini ve iki taraf arasında bazı konularda sorunlar yaşanmasına karşın, bu sorunların giderilmesi için gerekli adımları atmaya hazır olduklarını dile getirdiklerini söyledi.

Mesrur Barzani, Erbil’in Ortadoğu’da huzur ve güvenlik merkezi olmasından dolayı Washington’ın ihtiyaç duyduğu bir aktör olduğun ve ABD’li yetkililerin görüşmelerde buna vurgu yaptıklarını da belirtti.

Terör örgütü DAİŞ’in mevcut durumdaki güvenlik riskine de değinen Mesrur Barzani, “DAİŞ, ele geçirdiği büyük topraklardan temizlendi ve büyük bir tehlike arzedecek durumda değildir. Ancak bu DAİŞ’in tamamen bitirildiği anlamına gelmez. Çünkü, son zamanlarda Kerkük’te bazı alanlarda yeniden saldırılara başladığını biliyoruz. DAİŞ’in tamamen bitirilmesi için onu ortaya çıkaran faktörlerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Ancak görüyoruz ki Bağdat yönetimi bu konuda da sorumluluğunu yerine getirmiyor.” diye konuştu.

“REFERANDUM, BU ÖLÇÜDE SALDIRILMASINI GEREKTİRMİYORDU”

Bağımsızlık referandumu ve sonrasında ortaya çıkan durumu da değerlendiren Güvenlik Konseyi Başkanı şunları söyledi:

“Bağımsızlık referandumu, bir ulusun geleceğini nasıl belirlemek istediğiyle ilgili duygu ve düşüncesini dile getirme aracıdır. Biz Kürdistan’a karşı meşru olmayan saldırıları engellemek için referanduma gitme kararı aldık. Kanın dökülmemesi ve Kürdistan’a karşı on yıllardır devam eden saldırıların önüne geçilmesi için uluslararası düzeyde bir garantiye ihtiyacımız vardı. Ancak uluslararası camianın referanduma karşı tutumu manidar bir tutumdu. Çünkü Kürdistan yönetiminin iktidar alanının daraltılması emelleri vardı ve referandumu bu emelleri için kendilerine bahane ettiler. Referandum hamlesi, Kürdistan’a bu ölçüde saldırılmasını gerektirecek bir hamle değildi.”

K24