image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in Kürdistani bölgelerden Kerkük'ün güneyindeki Dakuk ilçesine bağlı Reşad nahiyesi yakınlarında Irak Federal Polisii ve Mahmur’da Irak ordusuna yönelik gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından kınama açıklaması yapıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı açıklamada, "Bu menfur terör saldırılarında hayatını kaybeden Irak güvenlik görevlilerine Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, dost ve kardeş Irak halkı ile hükümetine taziyelerimizi sunuyoruz" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, terör saldırılarının şiddetle kınandığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

"Komşumuz Irak'ın terörle mücadelesinde dayanışma içinde bulunduğumuzu ve her türlü desteği sağlamaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz."

Bugün Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerden Kerkük’ün Dakuk ilçesi yakınlarında, IŞİD Irak Federal Polis gücüne ait gözlem noktasına düzenlediği silahlı saldırıda 2 polis, olay üzerine bölgeye gelen askeri araçların geçtiği yola tuzaklanan bombaların uzaktan kumandayla patlatılması sonucu da 10 polisin hayatını kaybetti.

Terör örgütü IŞİD’in bu sabah saatlerinde de Irak ordusuna bağlı 14. Tümen, güvenlik güçleri ve diğer ordu birliklerine yönelik düzenlediği saldırıda 3 asker hayatını kaybetti, 1 asker de yaralandı.