image

PeyamaKurd- Irak’ın başkenti Bağdat ve birçok merkezde günlerdir işsizlik, yolsuzluk ve alt yapı eksikliklerini giderilmemesi nedeniyle düzenlenen protestolar sonrası Türkiye Dışişleri Irak’a yönelik uyarıda bulundu.

Bağdat'ta 2 gündür süren protestolar sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilân edildi. Güvenlik güçlerinin sert bir şekilde karşılık verdiği eylemlerde şu ana kadar 12 kişi ölürken 400'den fazla kişi yaralandı.

Irak’a yönelik seyahat edeceklere ve halihazırda Irak’ta bulunan Türk vatandaşlarına yönelik uyarıların bulunduğu bir uyarı yayınlayan Türkiye Dış İşleri Bakanlığı şu açıklamayı yaptı:

“Başkent Bağdat dahil olmak üzere Irak'ın muhtelif vilayetlerinde 1 Ekim 2019 tarihinden bu yana devam eden gösteriler nedeniyle;

Vatandaşlarımızın zorunlu olmadığı takdirde bu aşamada olayların yaşandığı bölgelere seyahat etmekten kaçınmaları,

Halihazırda Irak'ta bulunan vatandaşlarımızın ise Irak makamlarınca yapılabilecek uyarıları yakından takip etmeleri, kalabalık yerlerde bulunmaktan kaçınmaları ve kişisel güvenlikleri konusunda müteyakkız olmaları tavsiye olmaları tavsiye edilmektedir.

Durumdan etkilenen ve yardıma ihtiyacı olabilecek vatandaşlarımız ile Irak'taki yakınlarına ulaşamayan vatandaşlarımızın Konsolosluk Çağrı Merkezine (+90 312 292 29 29) ilave olaak T.C. Bağdat Bütükelçiliğine +964 790 190 94 06 numaralı telefondan ve [email protected] e posta adresinden doğrudan ulaşmaları mümkündür.”