image

PeyamaKurd- ABD Başkanı Donald Trump New York temaslarının ardından geniş kapsamlı ve uzun soluklu bir basın toplantısı düzenledi. 1 saat 20 dakika süren toplantıda Trump’a BM Genel Kurulu hitabı sırasında salondaki gülüşmeler gündeme geldi. Trump medyayı suçladı. “Bana gülmediler, benimle beraber güldüler” ifadelerini kullandı. 

Unutmayın orası onların toprağı

Basın toplantısı sırasında Trump’a IŞİD terörü sonrası dönemde, ABD’nin Kürtlerle ilişkisi de gündeme geldi. Trump’a Kürt bir gazeteci soru yöneltti. Trump gazetecinin hangi kurumu temsil ettiğini bir kez daha sorduğunda gazeteci kendini Kürt olarak tanımladı. Trump da “Güzel. Kürtler iyi savaşçı” dedi. 

Başka bir Kürt kanalından bir gazeteci de, Trump’a IŞİD sonrası döneme ilişkin bir soru yöneltti. Trump gazeteciye “Bay Kürt diye hitap ederek söz verdi. Soruyu da, 

“Kürtlerle iyi anlaşıyoruz, yardımcı oluyoruz. Onlar, Terör örgütü IŞİD ile mücadelede bizimle savaştılar. Onbinlercesi bizimle öldüler. Onlara hayranım. 

Biz unutmayız. Ben unutmam. Kürtler muhteşem bir halk ve harika insanlar. Onları çok seviyorum. Onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Unutmayın ki orası onların toprağı ve topraklarını korumakta özgürler. ” sözleriyle yanıtladı.