image

PeyamaKurd - Süleymaniye’deki bürolarının kapatılmasına ilişkin açıklamada bulunan Tevgera Azadi Eş Başkanı Muhammed Abdullah, Süleymaniye’ye bağlı Raperin ve Kaladıze’nin yanı sıra Erbil’in Koya ilçesi ve Kıfri’deki bürolarının kapatıldığını duyurdu.

Tevgera Azadi Eş Başkanı Muhammed Abdullah, Süleymaniye’ye bağlı Kelar ilçesindeki bürolarının güvenlik güçleri tarafından kuşatıldığını belirterek, "Buradaki büromuzu da boşaltmamızı talep ediyorlar" şeklinde konuştu.

Parti Yetkilisi, “Henüz kayda değer bir olay yaşanmadı” diyerek, “Kaladıze’de gözaltına alınan iki arkadaşımız serbest bırakıldı. Bürolarımıza gelen güvenlik güçleri, ‘Emir yükarıdan geldi’ diyorlar. Yukarının neresi olduğunu bilmiyoruz. Yasal olarak çalışma iznimizin olmadığını gerekçe olarak gösteriyorlar. Halbuki biz 3 yıl 10 ay önce yasal olarak tüm başvurularımızı yaptık. Ama yanıt almadık. Ayrıca Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’nda resmi olarak kayıtlıyız” sözlerine yer verdi.

Öte yandan 17 Ekim 2014’te kurulan Tevgara Azadi’nin 8’i Süleymaniye ve Germiyan bölgesi, Kerkük ve Tuzhurmatu’da birer olmak üzere 10 bürosu mevcut.