image

PeyamaKurd - Suriye’de, Deyrezor’un doğusunda terör örgütü DAİŞ’e karşı Cizre Fırtınası Hamlesi’ni yeniden başlatan Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) askeri alandaki başarılarına rağmen, Kuzey Suriye Federasyonu projesine siyasi bir destek verilmediği belirtiliyor.

Siyasi uzmanlar, askeri alanda DSG ile işbirliği yapan Uluslararası Koalisyon üyesi devletlerin, siyasi alanda, özellikle de Kuzey Suriye Federasyonu projesine destek verip vermediği konusunda farklı düşünüyor. Bazı siyasi uzmanlar siyasi alanda da bir işbirliğinin devam ettiğini belirtirken, bazı uzmanlara göre ise herhangi bir siyasi destek yok.

Kurdistan24 TV’ye konuşan Batı Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) yetkililerinden Abdulselam Ahmed, “Birçok noktada Uluslararası Koalisyon devletleriyle çıkarlarımız örtüşüyor. Biz şimdi terör gruplarına karşı savaşıyoruz. Şüphesiz ABD, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin de çıkarlarına uygun olan Suriye’nin kuzeyindeki federalizm projesi başarıya ulaşırsa, Suriye krizinin çözümünde önemli bir taraf olunmasına zemin olur” dedi.

Siyasi analist Ekrem Hüseyin ise şimdiye kadar siyasi alanda bir gelişme olmadığını savunanlardan.

Siyasi analist Ekrem Hüseyin ise , şunları söyledi.

“Siyasi çözüm olmadan Kürtlerin projedeki yerleri netleşmez. Şimdiye kadar çözüm askeriydi. Ne rejimin kontrolündeki yerlerde, ne de terörün bulunduğu bölgelerde herhangi bir siyasi çözümden bahsedilemez. Yakın bir zamanda siyasi çözüm için ortaya bir proje koyma işaretleri de görünmüyor. Tüm bunlar da Kürtlerin askeri alanda kazanımlarının siyasi alanda görünmemesine neden oluyor.”