image

PeyamaKurd- Celal Talabi'nin kurucusu olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği’nde (YNK), 10 yıl aradan sonra 7 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilecek 10’uncu kongresi öncesinde Talabani ailesinin YNK içinde tasfiye yapmaya hazırlandığı iddia edildi.

Geçtiğimiz hafta Süleymaniye’de YNK  yürütme kurulu üyeleri, Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul ve Genel Sekreter İkinci Yardımcısı Berhem Salih başkanlığında gerçekleştirilen toplantı sonrası YNK dördüncü kongresini 7 Aralık tarihinde yapmayı kararlaştırmıştı. Toplantı sonrasında yeni yönetimini belirleyecek olan YNK’de Talabani ailesinin Mela Bextiyar, Kosret Resul, Mehmud Sengawi ve Hakim Qadir gibi üst düzey YNK sorumlularını partiden uzaklaştırmak istediği iddia ediliyor.

Amaç Eski Kadroların Tasfiyesi

YNK içinde dengeleri değiştirecek uzaklaştırma iddialarını ortaya atan kişi ise Rusya'da bir üniversite'de Öğretim Görevlisi olan Dr. Ceza Çingiyanî oldu. Facebook’taki sayfasından 'Mela Bextiyar'ın kudreti çoğu kimseye engel teşkil ediyor' başlığı altında yayımladığı yazısında, Mela Bextiyar'a karşı yürütülen soruşturma ve tehdit kampanyasının asıl amacının YNK içerisinde bulunan yaşlı ve eski olarak kabul edilen kadroların tasfiyesinin amaçlandığını iddia etti.

KDP ve Bağımsız Kürdistan Düşmanlığı

YNK içerisinde Celali ve Mela'yi çelişkisinin canlandırılması ile yeniden 1960'lardaki Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) düşmanlığına dönmeyi hedef alanların olduğunu dile getiren Dr. Ceza Çingiyanî, 55 yıl önce Mam Celal'in, Kürdistan Ulusal Kurtuluş Mücadelesi Lideri Mela Mistefa Barzanî karşısında yaptıklarının benzerinin bugün Lahor Cengî'nin yapmak istediğini iddia etti.

Dış güçler tarafından uygulanmak istenen bir senaryoya da dikkat çeken Dr. Ceza Çingiyanî, benzeri bir senaryonun 1960'larda da devreye sokulduğunu ve Kürdistan'da tanınmış, nüfuzlu aileleri, aşiretleri karşı karşıya getirerek olası bir Kürdistan devleti ve hükümeti kurma projesinin önünün alınmasının hedeflendiğine vurgu yaptı.

Mela Bextiyar'a karşı başlatılan sorgulamanın bu senaryonun bir parçası olduğuna dikkat çekerken, Mela Baxtiyar'ın da Talabani ailesinin bir mensubu olduğunu belirten Dr. Ceza Çingiyanî, asıl hedefin Kosret Resûl, Mehmûd Sengawî ve Hakim Qadir gibi şahsiyetlerin YNK'den uzaklaştırılmasına dönük olduğunu ifade etti.

Dr. Ceza Çingiyanî buna örnek olarak, Hêro Îbrahim'in bir mektubunda Hakim Qadir'in 2 milyon dolarlık evinden bahsetmesini gösterdi. Dr. Ceza Çingiyanî açıklamasının sonunda, YNK'nin ulusal ve toplumsal problemler karşısında duyarlı davranan bir hareket olarak kurulmadığının altını çizdi.