image

PeyamaKurd- ABD’nin Suriye’den askerleri çekeceğini tekrarlarken, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, “Daha geniş bir koalisyon oluşturulması durumunda Suudi Arabistan’ın Suriye’ye asker göndermeye hazır olduğunu” dile getirdi.

“Suudiler kalın dedi, ABD para teklif etti”

Donald Trump’ın, Suriye’deki askerlerinin ülkeye döneceğini açıklamasının ardından, Suudi Arabistan, Amerikan askerlerinin bölgede kalmasını istediğini duyurdu.

Trump, aralık ayında telefon görüşmesi yaptığı Suud Kralı Selman’a “Ülkelerimizin Suriye’deki çıkarları aynı” ifadelerini kullanarak, Suriye’de harcanmak üzere 4 milyar dolar talep etti. Selman’ı, Suriye’de Esad yönetimi, İran ve Rusya’nın planlarına karşı kullanılmak üzere 4 milyar dolar ödemeye ikna etti.

“Rojava’nın kalkınması için çalışılacak”

Suudi Arabistan, Rojava’nın alkınması için çalışmalara başlayacağını duyurdu. Suudiler ayrıca, ABD ve Koalisyonun Suriye’de destekleyeceği güçlere yardımda bulunacağını açıkladı.

“Rojava’ya üst düzey temsilciler gitti”

Suudi Arabistan’dan üst düzeyde bir heyet yaklaşık bir hafta önce Rojava’da Qamişlo’ya giderek yaklaşık 300 tırdan oluşan bir konvoy ile birlikte gitti. Heyet, ilk önce kalacakları bölgede bir sivil üs kuracağını açıkladı.

Suudi Arabistan Kralı Selman’ın danışmanlığını yapan eski Tuğgeneral Enver Macit Eşki, bölgede ABD ve koalisyon gibi müttefiklerden vazgeçilemeyeceğini ifade etti.

“Büyük Kürdistan Devleti kurulmalıdır”

Orta Doğu ve Kürtler hakkında da önemli açıklamalardan bulunan Kral Selman’nın danışmanı Macid Eşki, “Kürtlerin birlik olması gerekir. Büyük Kürdistan Devletinin kurulması için, bu staratejik hamleyi kesinlikle yapmalıdırlar” dedi.