image

PeyamaKurd-Korkutan salgın ile ilgili, Süleymaniye İl Sağlık Genel Müdürü Dr. Sebah Hewrami, Süleymaniye’de son 10 kişide kolera tespit edildiğini, Süleymaniye'deki hastanelere ishal ve kusma şikayeti ile 4 bin kişinin başvurduğunu duyurdu.

Ciddi vakaların artması üzerine, Süleymaniye Valisi Heval Ebubekir ile Sağlık Genel Müdürü Dr. Sebah Hewrami, kentte tespit edilen kolera vakaları ve artan ishal şikayetleri nedeniyle ortak bir basın toplantısı yaptı.

Dr. Sebah Hewrami, basın toplantısında Bağdat'a gönderilen 10 vakanın pozitif çıktığını ve ayrıca kentte 56 vakanın daha bulunduğunu belirterek, Irak Sağlık Bakanlığı’nın Süleymaniye’de acil durum ilan edilmesine karar verdiğini söyledi.

Dr. Hewrami, konuyla ilgili tüm ilgili tarafların başkanlığında bir komite oluşturulacağını belirtti.

Hewrami, “Kolera bilinen bir hastalık, nedenleri ve tedavileri biliyoruz ve nasıl kontrol altına alınacağını biliyoruz. Ancak yine de tehlikeli bir hastalık. Vatandaşlarımız çok dikkatli olmalı, sağlıklarına dikkat etmeli.” diyerek vatandaşları salgına karşı uyardı.

“Hastalığın kaynağı, kirli su!”

Kolera salgınının kaynağının “kirli su” olduğunu belirten Dr. Sebah Hewrami, "Kirli su, örneğin başka bir gıda hazırlanırken doğrudan veya dolaylı olarak kullanılır, bu nedenle vatandaşların bu gerçeği bilmeleri ve kaynağından emin olmadıkları suları içmemeleri gerekir.” Dedi.

Süleymaniye İl Sağlık Genel Müdürü, kentte ayrıca 4 bin kişinin karın ağrısı, ishal ve kusma şikayeti ile hastanelere yatırıldığını bildirdi.

Kolera Nedir, nasıl bulaşır?

Vibrio cholerae isimli bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı olan kolera, akut ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalıktır.Kişisel hijyenin ve suyun yetersiz olduğu yerde, koleranın görünme olasılığı daha yüksektir Enfeksiyon oluşturabilecek miktardaki kolera etkeninin ağızdan alınmasıyla bulaşır. Enfeksiyon, genellikle dışkı karışmış sular aracılığı ile bulaşır.