image

PeyamaKurd- Federal Irak Mahkemesi, sorunlu bölgelerle ilgili yeni bir karar çıkarttı. Alınan karara göre, söz konusu sorunlu bölgelerin kaderi 140'nci maddeye göre netleştirilmesi gerekiyor ve kurulacak özel bir komisyon tarafından sorunlu bölgelerin tespiti sağlanacak.

Irak Parlamento üyesi Emin Bekir yayınladığı yazıda, kendisinin isteği üzerine Federal Irak Mahkemesi yeni bir karar çıkarttığını ve bu temelde görülen sorunlu bölgelerin 2003 yılı öncesindeki sorunlu bölgeler olduğunu dile getirdi. Sorunlu olan bölgelerin Kerkük, Diyala, Musul, Süleymaniye, Hewler ve Duhok'e bağlı bölgeler olduğunu yazdı.

Devamında, mahkemenin kararında göre, söz konusu alanların 140'ıncı maddeye göre netleştirilmesi gerekiyor, kurulacak özel bir komisyon tarafından sorunlu bölgelerin tespiti sağlanacak.       

Mahkemenin aldığı bu karar Ekim 2017 yılanda alınan kararı geçersiz kılmıştır. O tarihte alınan kararda Xaneqin, Celewla, Sadiye, Duzxurmatu, Şengal, Mahmur ve diğer şehir ve kasabalar Bağdat'a bağlı sorunsuz bölgeler olarak nitelendirilmişti.

Bu kararın önemi, Xaneqin, Celewla, Sadiye, Duzxurmatu, Şengal, Mahmur ve diğer Kürdistani şehir ve kasabaları yeniden sorunlu bölgeler olarak nitelendirmesidir. Bu vesileyle Bağdat eski kararını düzeltmiş oluyor ve 140'ıncı maddenin hala sıcaklığını koruyup vazgeçilmez olduğunu gösteriyor.