image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında toplanan Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Erbil’in Soran ilçesi ile Duhok’un Zaho ilçesinin bağımsız idare olmasına karar verdi.

Yapılan toplantıda Soran ve Zaho ilçelerinin bağımsız idare olması kararı verildi.

Bakanlar Kurulu’na Başbakan Barzani tarafından sunulan öneride, her iki ilçenin büyük olup, nüfuslarının yoğun olduğu ve bu ilçelerin bağımsız idare olmasının halkın işini kolaylaştıracağı ifade edildi.

Toplantıda görüşülen öneriler, Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilirken, kararın uygulanması için İçişleri Bakanlığı, gerekli işlemleri yerine getirmekle görevlendirildi.

"Öncelikli iş, hükümetin maaş ödemeleri"

Görüşmelerde, iç gelirlerin dizayn edilmesi de ele alınarak, hükümetin maaş ödemeleri için iç gelirlerin dizayn edilmesi noktasında her türlü çabayı göstereceği ve maaş konusunun öncelikli işi olduğu kaydedildi.

Toplantıda salgınla ilgili gelişmeler ve vakalardaki gözle görülür artışa dair sunum yapan Sağlık Bakanı Saman Berzenci, Koronayla Mücadele Yüksek Komisyonu’nun dün aldığı kararların uygulanması gerektiği belirtildi.

"Yeterli aşı için uluslararası toplumdan destek çağrısı"

Halkın işi ve sağlığının korunması arasındaki dengenin sağlanması gerektiğinin altının çizildiği toplantıda, Kürdistan Bölgesi’nin yeterli aşıyı temin edebilmesi için uluslararası toplumun destek olması istendi.

Ruhsatsız silahlarla konusunda sıkı tedbirlerin uygulanacağının kaydedildiği toplantıda, Enerji Bakanlığı, vatandaşlar için kış yakacağının temin edilmesi hususunda şimdiden çalışmalara başlamakla görevlendirildi.

Toplantıda, ABD ile Irak hükümetleri arasındaki 4’üncü stratejik diyalog görüşmesin sonuncularından memnuniyet duyulduğu ifade edildi.