image

Şeyh Cenab, “Örgütün bir aile partisine dönüştürülmemesi gerek”

PeyamaKurd- YNK’nin iç sorunları, gerçekleştirilecek olan kongrenin zamanlaması ve örgüt içerisindeki kanatlar üzerinde etkisi devam ediyor. Örgüt yöneticilerinden üst düzey bir yetkili, “YNK kongresini gerçekleştiremediğinden dolayı kendi mezarını kazmış oluyor” dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği Merkez Komite Üyesi Xebat Şeyh Cenab, Kongrenin gerçekleşeceğini, fakat Kongreden önce bir anlaşma, anlayış ve uzlaşma olmazsa, YNK’nin daha çok parçalanması ve dağılmasını beraberinde getireceğini söyledi. 

YNK’nin kongreye gitmeyerek kendi mezarını kazmış olacağını ve daha çok sorunlarla karşılaşacağını vurgulayan Şeyh Cenab, birileri buna onay verse ya da vermese, kongrenin gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

YNK’nin temel sorunlarının çözümü kongreden geçtiğini savunan Şeyh Cenab, aksi halde örgütün durumu iyiye gitmeyeceğini, yenilikçi ve yeni yüzlerin önü açılması gerektiğini, tüm çabalarının kongreyi gerçekleştirmek olduğunu söyledi.    

Şeyh Cenab’ın dediğine göre, örgüt içerisindeki bazı kadroların emek sahibi oldukları, bundan dolayı sorunlar yaşanabileceği endişesini taşıyorlar. Fakat, kongre de mahşer günü gibi tüm kadrolar mevcut pratikleri temelinde delegelerin onayından geçecekleri, olumsuz pratik sahibi olanlar onay alamayacaklar.

Bunun dışında da herkesin, örgütün bir aile partisine dönüştürülmemesi konusunda hemfikir olduklarını, kongre tarihi ile ilgili farklı görüşler birbirine yakınlaşmazsa, YNK kendi mezarını kazımış olur”.