image

PeyamaKurd - Irak'taki parlamento seçimkeri çalışmaları kapsamında bugün Şengal ve Şerefdin’e geçmek isteyen Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) adayı Viyan Dexil ve beraberindeki heyetin PKK mensupları tarafından engellenmesine Ezidxan güçlerinden tepki geldi.

Ezidxan Gücü Komutanı Haydar Şeşo, Şengal’de düzenlenen bir etkinlikte yaptığı açıklamada, “Bugün kardeşlerimize yapılanlar hiçbir demokratik ve insani ilkeyle bağdaşmıyor. Yabancı silahlı gruplar, Şengal’de durumun normalleşmesine engel oluyor” ifadesini kullandı.

“Güvenlik güçlerinin adayları daha fazla koruması gerekirdi” diyen Haydar Şeşo, tüm tarafların Ezidi Kürtlerinin haklarının korunmasında daha fazla hassasiyet göstermesi gerektiğini vurguladı.

"PKK'nin yüzlerce silahlı güçleri var"

Şeşo açıklamasında, bazı çevrelerin PKK’nin Şengal’deki varlığını kabul etmediğini bazılarının ise bunu görmezden geldiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

“Bazıları Şengal’de PKK var’ diyor, bazıları ise bunu kabul etmiyor ve ‘Onlarla hiçbir ilişkimiz yok’ diyor. Ancak onlarca, yüzlerce silahlı kişinin otomobilleri emniyet güçlerinin gözlerinin önünden konvoy şeklinde geçiyor.”

"Geçmişte IŞİD saflarındaki güçler şimdi YBŞ saflarında"

YBŞ güçlerine tepki gösteren Haydar Şeşo, “Herkes olan bitenin farkında ancak ses çıkaran yok” ifadelerini kullanarak, “Şengal'in çevresinden olan ve geçmişte IŞİD saflarındaki Araplar şimdi YBŞ saflarında ve sayıları Ezidilerin sayısından daha fazla” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Şeşo açıklamasının devamında, KDP’nin adaylarının da Ezidilerin de seçim çalışmalarını yapmaktan geri durmayacağını vurgulayarak, “Çünkü dünyanın hiçbir yerinde yasalar ve demokratik ilkeler seçim çaılşması yapmak isteyen adayların engellenmesine izin vermez. Bundan dolayı bir karar vermek ve bir tutum sergilemek gerekir” sözlerine yer verdi.