image

PeyamaKurd- Suriye Kürt İlerici Demokrat Partisi Üyesi Ahmed Süleyman, Şam’dan Qamışlo’ya temaslarda bulunmak üzere gelen muhalefet heyetiyle gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.Şam Heyeti Kürtlere teklifi Suriye’nin içerisinde bulunduğu krizden kurtulması için birlikte kongre düzenlemek oldu.

Tek başına çözemezler”

Suriye Kürt İlerici Demokrat Partisi (Pêşverû) Üyesi Ahmed Süleyman, Qamışlo’ya gelen Şam muhalefet heyetinin daha önce gelmesi gerektiğini ifade ederek, ziyareti geç kalınmış olmasına rağmen olumlu bir adım olarak değerlendirdi. 

K24’e konuşan Süleyman, “Heyettekiler Suriye’deki Kürtler’in sorunlarının çözülmesi hususunda çaba sarf ettiklerini söylediler. Suriye’nin içerisinde bulunduğu krizden kurtulması için birlikte kongre düzenlemek istediklerini söylediler” dedi. 

Süleyman son olarak, Şam’dan gelen heyet tek başına Suriye’deki krizi çözemez diyerek “Uluslararası destek alan Suriye iç muhalefeti de tek başına sorunlara çözüm bulamaz. Onun için Şam ile Kürtler beraber bir çözüm üretebilirler. Dolayısıyla Şam’dan Kamışlo’ya gelen heyetin bu adımını olumlu karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.