image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Kerkük Milletvekilli ve Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Şaxewan Abdullah, tarihi Kerkük Kalesi’nin restorasyon süreci hakkında açıklama yaptı.

Abdullah, “Türkiye, Kale’nin bazı yerlerinin restorayonu ve cami inşa edilmesi için bir inisiyatif üstlendi. Bu konudaki tavrınız nedir?” şeklindeki soruya, herhangi bir tarafın Kerkük Kalesi’nde bir yeri seçerek milli damga vurmasını ve restorasyon adına bazı tarihi meseleleri gözetmesini reddetiklerini söyledi.

Rudaw’a konuşan Abdullah, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Elbette restorasyon ve milli bir damga yapıştırma iki ayrı şeydir. Kürdistan Bölgesi’nde, Kerkük’te, veya Irak’ın herhangi bir şehrinde bir tarihi eserin yenilenmesi için yardımda bulunmak isteyen her ülkeye teşekkür edebiliriz. Fakat herhangi bir milletin gelip bir yeri seçerek milli damga vurmasını ve restorasyon adına bazı tarihi meseleleri gözetmesini her şekilde reddediyoruz. Bu, Irak’ın kendi kudret ve imkanları ile yapılmalı, tarihi eserlerin dokusuna dokunulmamasına özen gösterilmeli. Fakat onların doğrudan yapmak istemelerini reddediyoruz. Kale ve diğer tüm tarihi yerlerin restorasyonu için Irak Müzeler Müdürlüğünün kendi programı olmalı.”

Tarihi M.Ö. 2000 yıllarına dayanan ve bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Kerkük Kalesi, özellikle son yıllarda bakımsızlık nedeniyle büyük bir tahribat yaşıyor.