image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi, Sağlık Bakanı Saman Berzinci, bugün Süleymaniye'de düzenlediği basın toplantısında, Süleymaniye’de yayılan Kolera salgınının önünü kesmek için, hükümet yetkilileri ile temas halinde olduklarını aktardı.

Dr. Saman Berzinci, Başbakan Mesrur Barzani'nin kolera salgınıyla mücadele için acil durum bütçesi olarak Süleymaniye’ye 800 milyon dinar bütçe ayrılması talimatı verdiğini duyurdu.

Başbakan, dün açıklama yapmıştı

Başbakan Mesrur Barzani, dün yaptığı açıklamada, Erbil ve Süleymaniye'de koleranın yayılmasından endişe duyduğunu ve gerekli önlemleri almak için Sağlık Bakanı ile temas halinde olduğunu ifade etmişti.

Vaka sayısı artıyor!

Süleymaniye Sağlık Genel Müdürü Dr. Sebah Hewrami, bugün yaptığı açıklamada, son 24 saatte 635 kişinin ishal ve kusma şikayetiyle şehirdeki  hastanelere kaldırıldıklarını ifade ederek, hastaların çoğunun durumunun iyi olduğunu, tedavilerinden sonra hastaları evlerine gönderdiklerini belirtti.

Dün yapılan açıklamada da kentte 56 kolera vakasının tespit edildiği, 10 vakanın Bağdat’taki laboratuvar yapılan incelemede kesinlik kazandığı duyurulmuştu.