image

Suriye ordusu eski generali Esad El Zubi, Kürtlere yönelik Enfal soykırımını ve Irak diktatörü Saddam’ı  öven bir tweet nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Fransız avukat Antonin Péchard arafından hakkında suç duyurusunda bulunulan Suriye ordusu eski generali Zubi’nin “savaş suçları ve soykırımı övmek”, “kökenleri veya ulusal aidiyetleri nedeniyle bir kişi veya bir gruba karşı şiddeti körükleme” suçlarıyla 5 yıla kadar hapis cezası alması muhtemel.

Le Point dergisine göre avukat Péchard, “Açık ve muğlaklığa yer vermeyecek şekilde, Lahey mahkemesinin soykırım olarak tanıdığı Irak’ta 1988’de işlenen suçlara gönderme yapılıyor” dedi. Pechard, “Hayvanat bahçesi ile Kürt halkı kast ediliyor. Saddam, açık ki Saddam Hüseyin’dir. Böcek ilacı da, kimyasal silahlarının zehridir. El Zubi, bunu ilk kez yapmıyor. 2015’te Cenevre’de Müzakere Yüksek Konseyi’ni temsil ederken, Kürt halkı karşısında zehrini ve nefretini kusmuştu” dedi.

Avukat Péchard şu ifadeleri kullandı: “Müvekkillerim bu hukuki ve sembolik eylemle, bir kez daha Batı toplumunu Kürt halkının maruz kaldığı baskılar karşısında uyarmak istiyor; IŞİD’e ve radikal İslamcılığa karşı kararlı mücadeleye katılımlarına rağmen Kürtleri hedef alan saldırılar Avrupa’da genellikle hiçbir tepkiyle karşılanmıyor.”

Eski hava kuvvetleri generali Zubi 16 Ağustos’ta Twitter üzerinde paylaştığı bir mesajda 1988’de Saddam Hüseyin rejiminin Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği soykırımı meşrulaştırmakla kalmamış, övgüler dizmiş ve ağır hakaretlerde bulunmuştu. Zubi, tepkiler üzerine sildiği mesajında, PYD’yi hedef alarak Kürtler için “hayvanat bahçesi” derken, şu ifadeleri kullanmıştı: “Kurtulmak için böcek ilacına gerek yok, gerekli olan tek şey Saddam’ın adını söylemek. Tüm bu hayvancıklar yeniden ortaya çıktığında Saddam mumla aranıyor. Ruhu şad olsun!”