image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Parlamentosu, Kürdistan Bölgesi Dışında Kalan Kürdistani Bölgeler Komisyonu Başkanı Ciwan Rojbeyani, Kürdistani Bölgeler sorunu ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Kürdistani Bölgeler sorunu hallolmadığı taktirde bütün siyasi partilerin seçimleri boykot etmesi gerektiğini dile getiren Rojbeyani, “Kürdistani Bölgeler zor bir dönemden geçiyor. Özellikle istikrar ve huzur olmadığı için buradaki halk çok endişeli. Buralarda bulunan güvenlik güçleri kendilerinden beklenen görevleri yerine getiremiyorlar. Bölgede yaşayan Kürtlerin büyük çoğunluğu da bu belirsizlik, istikrarsızlık ve huzursuzluktan dolayı evlerini, yurtlarını bırakarak şu an mülteci konumda yaşıyorlar” dedi.

“Kürtler kendilerini Araplaştırma politikaları karşısında yanlız ve sahipsiz görüyorlar” diyen Rojbeyani, Irak hükümetinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini, burada yaşayan halka layık oldukları huzurlu ve istikrarlı yaşam koşullarını sunmak zorunda olduğunu belirtti.

“Şayet, kalıcı bir çözüm üretilmezse…”

Rojbeyani açıklamasının sonunda şu ifadeleri kullandı:

“Bütün siyasi tarafların temsilcileriyle diyalog halindeyiz. Bütün siyasi partiler tek tavır ve tek yaklaşım çerçevesinde duruma yaklaşmalıdırlar. Şayet Kürdistani Bölgelere yönelik doğru ve kalıcı bir çözüm üretilemezse Kürt partilerinin hepsi birlikte seçimleri boykot etmelidirler. Çünkü burada yaşayan Kürtler özgür bir şekilde seçimlerde oy kullanamayacaklar.”