image

PeyamaKurd - Batı Kürdistan’ın (Rojava) Amude kentine Fransız yazar Patrice Franceschi ve bir grup arkadaşı tarafından üniversite ve kültür merkezi inşa edeceği bilgisi verildi.

Kurulacak olan yerin adı Rojava Frankofon Kültür Merkezi (CCFR) olacak merkezde teknik bilimler alanında üniversite eğitimi de verilecek. Merkezin temelleri kısa bir süre önce atılırken inşaatı sürüyor.

Bölgedeki haber kaynaklarına göre, yazar Franceschi, projeyi tamamlayacak parayı toplayabilmek için “Asya Bağış Fonu” (Fonds de dotation ASIA-FdA) adıyla 23 Ocak 2016’da resmi bir bağış fonu kurdu. Projesi Paris’te bulunan Pierre Audat mimarlık firması tarafından hazırlanan CCFR için Ağustos 2016’da bölgeye gelen Patrice Franceschi Rojavalı yöneticilerle anlaşma imzaladı.

Kampüs alanı olacak

Proje ile ilgili olarak Eylül 2016’da Franceschi’nin başında bulunduğu proje için Amude kentinde 5 hektarlık bir alan verildi.

Söz konusu Pierre Audat Mimarlık tarafından çizilen projeye göre kampüste eğitim binası, kütüphane, bir oditoryum, barınmak için yurtlar ile spor ve sergi alanları bulunacak. Üniversite ve kültür merkezinde araştırmacılar, sanatçılar ve gezginlerin ders vereceği de ifade ediliyor.