image

PeyamaKurd - TSK ve ÖSO'nun kontrolündeki Efrin'e radikal İslamcı Araplar’ın yerleştirildiğini, yaklaşık 7 bin Kürt'ten haber alınamadığını iddia eden Almanya merkezli Tehdit Altındaki Halklar Örgütü, Rojava (Batı Kürdistan) ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu öne sürülen iddiada Almanya merkezli Tehdit Altındaki Halklar Örgütü, TSK ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolü ele geçirmesi sonrasında Batı Kürdistan’ın (Rojava) Efrin bölgesinde yaşananlarla ilgili ciddi iddialara yer verdi.

Alman örgütüne bağlı Efrinli bir Kürt olan Ortadoğu uzmanı Kamal Sido, Afrin'de "Tüm Kürtçe yazı ve tabelaların kaldırıldığını ve okullardaki Kürtçe derslerinin de yaz tatili sonrasında yeniden müfredata alınmayacağı bilgisini edindiklerini” ifade etti.

Örgüt 120 kaçırma, 7 cinayet, 10 soygun…

Öne sürülen iddialarda Tehdit Altındaki Halklar Örgütü, bölgedeki "Kürt aktivistler"in verilerine göre Temmuz ayının ilk yarısında yaklaşık 120 adam kaçırma, 7 cinayet, 10 soygun ve 27 baskının belgelendiğini, ayrıca dört tarlanın da ateşe verildiğini duyurdu.

Kamal Sido "Bu, buzdağının sadece görünen kısmı” diyerek, "Türk Ordusu’nun Efrin'de kontrolü ele geçirdiği 18 Mart'tan itibaren en az 3 bin Kürt'ün kaçırıldığı, tahminlere göre toplam 7 bin kişiden haber alınamadığı" iddiasını ortaya koydu.

“Sakallı erkekler, peçeli kadınlar”

Başka bir iddia da bölgedeki ÖSO güçlerine yönelik radikal İslamcılık suçlamasında da bulunan Kamal Sido "bir zamanlar açık ve liberal bir kent olan Afrin'e Arap radikal İslamcıların yerleştirilmesiyle uygulamada şeriat hukukunun yürürlüğe sokulduğunu" dile getirdi.

Kent ile ilgili son gelişmeleri veren Sido, Kente uzun sakallı erkekler ve peçeli kadınların görüntüsünün hakim olduğunu belirterek, başörtüsüz kadınların artık sokağa çıkmaya cesaret edemediğini, Ezidiler ve Aleviler için yaşam alanı kalmadığının altını çizdi.