image

PeyamaKurd - Rojava’nın Haseke ve Efrin kentlerinde peş peşe patlamalar yaşandı. Batı Kürdistan’ın Haseke ve Afrin kentlerinde 4 patlama meydana geldi. Bölgede haber kaynaklarına göre Süryani Sotoro Güçleri merkezinin yakınında meydana gelen patlamada 5 kişinin yaralandığını bildirdi.

Gün içerisinde Efrin kent merkezinde iki patlama meydana geldiği bildirildi. Yerel haber kaynaklarına göre Efrin kent merkezinde garaj yolu üzerinde bulunan Eyşe petrol istasyonu ve garaj yakınlarında iki patlama meydana geldiği ifade edildi.

Bölgede üst üste patlamalar yaşandı

Yaşanan patlamalarla ilgili olarak Efrin'in Cinderes ilçesinde Suriye muhalif grupları arasında yer yer çatışmaların yaşandığı kaydedildi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Suriye Özgür Ordusu ve TSK birçok yolu trafiğe kapattı.

Peş peşe gelen patlamanın sebebinin hala bilinmediği, ölü ve yaralılar olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Afrin'de Velat semti ve Demirci Kawa anıtı yakınında düzenlenen bombalı araçlı 2 saldırısında 10 sivil yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Patlamanın dün akşam saat 21:30 sıralarında bomba yüklü bir motosikletle gerçekleştiğini belirten yerel kaynaklar, saldırganın patlamada öldüğünü kaydetti. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, hastaneye kaldırılan yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu öğrenildi. Sabaha doğru kentte bir patlamanın daha meydana gelirken, can kaybı olmadığı bilgisi alındı.