image

PeyamaKurd - Batı Kürdistan Rojava özerk yönetime ait bayrak ve posterlerin son dönemde sokak ve caddelerden kaldırılması bölge halkının gözünden kaçmıyor.

Bölgenin ana merkezlerinde bayrakların sokak ve caddelerden kaldırılması, halk arasında bu durumun son dönemlerde Rojava’da yaşanan siyasi durumla ilgili olup olmadığını tartışmasını beraberinde getirirken, yerel yönetim, bu uygulamanın çevre düzenlemesi çerçevesinde yapıldığı ifade ediliyor.

Konuyla ilgili olarak ulusal haber kanallarına açıklamalarda bulunan bölge halkından Said Muhammed isimli bölge sakini, “Biz de bilmiyoruz. Sokakta çok söylenti dolaşıyor. Bazıları rejim geri dönecek diyor. Kimisi bir anlaşma olabileceğini, kimisi de sokaklarda çok fazla bayrak olmasının karmayaşa yol açtığını söylüyor. Bazı bayrak ve resimler vardı, biz de kime ait olduğunu bilmiyorduk” şeklinde konuştu.

Yetkililer düzenleme yapılacağını söylüyor

Söz konusu Belediyeler Kurulu da konuya ilişkin bir açıklama yaparak, cadde ve sokaklarda farklı resim, harita ve bayrakların asılmış olması nedeniyle oluşan bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Öte yandan konuyla ilgili olarak bir yıl önce kurulan Rojava Reklam Kuruluşu’nun bununla ilgili düzenleme yapacağına işaret edildi.

Son dönemde yaşanan durumla ilgili açıklamalarda bulunan Cizre Belediyeler Kurulu Başkan Yardımcısı Nidal Mahmud ise bölgedeki ulusal kanala yaptığı konuşmada şunları ifade etti, “Çalışmalarını yürüten bir kuruluş var. Onların işi hizmet. Siyasi ölçü ve projelerin dışındalar. Bu kuruluşa herhangi bir siyasi baskı yapılmamıştır. Bu teknik bir konudur. Caddelerdeki reklamlar konusunda yeni adımlar atmak istiyoruz. Bu iyi bir şeydir ve dünya standartlarına göredir. Her şey sisteme göre olacak.”